6p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Péntek délelőtt 298 fölé gyengült a forint az euróval szemben a devizapiacon, ezzel folytatódott a magyar fizetőeszköz előző napon kezdődött zuhanása. Az Mfor.hu által megkérdezett elemző szerint most már valószínűnek tűnik, hogy meglesz a 300 forintos árfolyam, de jelenleg a jegybank is széllel szembe menne, ha beavatkozna, csak lassítani tudná a gyengülést.


Péntek délelőtt 298 fölé gyengült a forint az euróval szemben a devizapiacon, ezzel folytatódott a magyar fizetőeszköz előző napon kezdődött zuhanása. Az mfor.hu által megkérdezett elemző szerint most már valószínűnek tűnik, hogy meglesz a 300 forintos árfolyam, de - véleménye szerint - jelenleg a jegybank is széllel szembe menne, ha beavatkozna, csak lassítani tudná a gyengülést.

Csütörtök délután kezdett meredeken gyengülni a forint az euróval szemben, akkor emelkedett ismét 290 fölé az árfolyam. Péntek reggel folytatódott a zuhanás, délelőttre a 298-as árfolyamot is átlépte az euró jegyzése, ami természetesen történelmi mélypont a forint számára. Ezen már meg sem lepődünk, mivel az elmúlt hetekben sorra dőlnek a rekordok. Tavaly októberben 285-ös árfolyamnál beavatkozott a Magyar Nemzeti Bank (MNB) kamatemeléssel, most azonban egyelőre hallgatnak a döntéshozók.

Nem magyar sajátosság

"A mostani forintgyengülés nem hazai folyamatokkal magyarázható, a régió többi devizája is hasonló mértékben esett az utóbbi napokban. A magyar deviza most leginkább a lengyel zlotyval mozog együtt" - mondta el kérdésünkre Kovács Mátyás, a Raiffeisen elemzője. A hét elején néhány napos optimizmus volt tapasztalható az USA-ban, csütörtökön megint nagyon rossz makroadatok jöttek, amik pesszimista hangulatot okoztak - vázolta fel az utóbbi napok eseményeit a szakember.

Dél után nem sokkal 298,04 forintot kellett adni egy euróért a devizapiacon, ez jelentősen magasabb a csütörtöki 290 körüli árfolyamnál. A dollár ára 231,24 forint volt a nap felénél, míg a svájci frankért már több mint 200 forintot kellett adni. Ez utóbbi drágulás különösen érzékenyen érintheti a frankban eladósodott devizahiteleseket.

A pénteki brutális forintgyengülés


Suppan Gergely, a Takarékbank elemzője is azt emelte ki kedden kiadott elemzésében, hogy nem lehet hazai eredetű gyengülésről beszélni, a forint is a nemzetközi hangulattal mozog együtt.

"Feltételezéseink szerint a kelet-európai és más feltörekvő piaci devizák a következő hónapokban is nyomás alatt maradnak, amíg a világgazdaság stabilizálódásának nem látszanak a jelei. Így a forint könnyen átlépheti a 300-as értéket az euróval szemben, azonban várakozásaink szerint nem marad ott tartósan" - olvasható az értékelésben.

A régiós fizetőeszközök közül a lengyel zloty 4,442-ig gyengült péntek délre, míg a cseh korona 27,871-ig esett vissza az euróval szemben. A román lejből 4,283-at kellett adni egy euróért délben.

Napokon belül meglehet a 300

"Nagyon úgy néz ki, hogy a következő napokban eléri majd a kritikus 300-as szintet az euró árfolyama. Néhányan már a 320-as árfolyamot sem tartják elképzelhetetlennek, szerintem azonban nem valószínű, hogy ezt elérjük" - vélekedik a Raiffeisen szakértője. Kovács Mátyás szerint a tartósan 300 feletti euróárfolyam már egyértelműen negatív hatással lenne a magyar gazdaságra, főleg a devizahitelesekre.

Körülbelül egy hete két másik elemző az mfor.hu-nak elmondta: a 300 forint feletti euróárfolyam és a 210 feletti svájci frank jegyzés már komolyan érintheti a devizahiteleseket, illetve a magyar gazdaságot. Sokan már a magyar bankokat féltik: egyre gyakrabban hallani olyan véleményeket, hogy a kritikus árfolyamok felett itthon is veszélybe kerülhetnek a kihelyezett devizahitelek.

Egyelőre nem tudni, beavatkozik-e az MNB a 300 forintos árfolyam felett. A jegybanknak több eszköze is van, hogy megpróbálja erősíteni a forintot: egyrészt ismét kamatot emelhet, azonban mivel így is nagyon magas az alapkamat hazánkban, ezért erre kicsi az esély. A másik lehetőség, hogy beavatkozik a piacon, és a devizatartalékokból vesz forintot.

Hol van ilyenkor az MNB?

Tavaly októberben 285 forint körül volt az euró árfolyama, amikor a jegybank beavatkozott egy három százalékos kamatemeléssel. Akkor azonban teljesen más volt a helyzet, mert a hazai történések indokolták a gyengülést, nem pedig a nemzetközi folyamatok.

"A mostani helyzetben csak ideig-óráig tudná elejét venni a gyengülésnek az MNB, azt is csak a devizatartalékok kárára tehetné. Az is elképzelhető, hogy az utóbbi napokban már beavatkozott a jegybank, és próbálta lassítani a forint gyengülését" - vélekedik Kovács Mátyás.

Simor András, az MNB jelenlegi elnöke már 2007. márciusi beiktatásakor is azt emelte ki, hogy a jegybanknak nincs konkrét árfolyamcélja. Az ország számára kedvező, úgynevezett "egyensúlyi árfolyam" egyébként is kényes kérdés, hiszen sem a túl erős, sem a túl gyenge forint nem jó a magyar gazdaságnak, tette hozzá.

A közelmúltban a Költségvetési Bizottság rendkívüli ülésén Simor ismét arra hívta fel a figyelmet, hogy a jegybanknak nincs árfolyamcélja, ennek ellenére figyel a forint árfolyamának alakulására - elsősorban amiatt, hogy az országban fennmaradjon a pénzügyi stabilitás. Magyarországon ugyanis a lakosságnak jóval nagyobb a devizában felhalmozott hitelállománya, mint a környékbeli országok állampolgárainak.

Ezekből a nyilatkozatokból azt lehet kiolvasni, hogy a jegybank nem akar beavatkozni, azonban elképzelhető, hogy egy bizonyos kritikus szint felett mégis kénytelen lesz. Ahogy Kovács Mátyás megjegyezte: lehet, hogy már meg is tette, csak nem tudunk róla.


Arra a kérdésre, hogy a kormány csütörtökön bejelentett tervezett adócsökkentő intézkedései milyen hatással lehetnek a forintra, a Raiffeisen elemzője elmondta: egyelőre nem ismertek a program pontos elemei; legjobban az javítaná az ország hitelességét, ha sikerülne tartani a kitűzött 2,6 százalékos hiánycélt.

"A közeljövőben nem várok jelentős erősödést a forinttól. Az első pozitív hírek a mostani állás szerint az év második felében jöhetnek a nemzetközi gazdaságból, akkor talán kicsit csökken a kockázatkerülés, ami a régiós devizákra is pozitív hatással lehet" - jósolta az elemző.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!