3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Egyelőre csak a döntések elhúzódásáról van szó - jelentette ki az MTI-nek Kovács Álmos, a korábbi Pénzügyminisztérium volt szakállamtitkára arról, hogy megszakadtak a tárgyalások az IMF és az EU delegációjával a Magyarországgal kötött hitelmegállapodás teljesítéséről. Végső döntést az ügyben a Nemzetközi Valutaalap (IMF) esetében az igazgatótanács, illetve az Európai Unió ECOFIN-je (az unió gazdasági és pénzügyminisztereinek tanácsa) hozza majd meg, hangsúlyozta.

Kovács Álmos, akinek annak idején jelentős szerepe volt a készenléti hitelmegállapodás megkötésében, kifejtette: most az unió és az IMF  tárgyalódelegációja úgy vélte, a magyar kormány nem tudta kellően alátámasztani, hogy mennyire teljesíthetőek az előírt célok. A tárgyalódelegációk most azt vizsgálták, összhangban vannak-e a magyar kormány gazdaságpolitikai lépései a kitűzött célokkal, így az államháztartási hiánycéllal, vagy a bevételekre, illetve kiadásokra tervezett összegekkel.

Kovács Álmos aláhúzta: a tárgyalások megszakadása az unióval és az IMF-fel szerződött országokkal nem egyedülálló, a közelmúltban Lettországgal, Ukrajnával, majd Romániával  is több olyan tárgyalási sorozat volt, amely után további egyeztetéseket tartottak. Mi több, a volt szakállamtitkár emlékeztetett arra: Magyarország történetében 1992-ben, illetve 1993-ban Kupa Mihály, illetve Szabó Iván pénzügyminisztersége idején is időlegesen hosszabb-rövidebb időre felfüggesztették az  egyeztetéseket az IMF-fel.

„Az kétségtelen, hogy mivel napjainkban jóval nagyobb nyilvánosságot kapnak az ilyen nemzetközi szervezetekkel folytatott tárgyalások - részben a civil szervezetek igényei miatt - a közvélemény jóval előbb kap információkat arról, hogy állnak a megbeszélések, minthogy azokat ténylegesen lezárták volna. Az látszik, hogy a piacok idegesek, ez megmutatkozik a forint árfolyamának elmúlt három napban tapasztalt alakulásában is” – mondta a volt szakállamtitkár.

Kovács Álmos kiemelte: a magyar kormány és az IMF-, illetve az EU-delegáció is úgy látja, további egyeztetések szükségesek a gazdaságpolitikai tervezett célok eléréséről. Ha a két nemzetközi szervezet úgy ítéli meg, hogy a kormány tovább halad az államadósság stabilizálása, majd csökkentése, az államháztartási hiánycél betartásában, akkor előbb-utóbb megegyezés várható.

Mint Kovács Álmos leszögezte,  szó sincs arról, hogy az IMF és az Európai Unió diktálná azt, hogy a magyar kormány mit tegyen. A kormány lépéseiről meg kell győzni őket, hogy azok a célok elérését szolgálják, de az IMF, illetve az EU semmilyen konkrét lépést, tervezett intézkedést nem kényszerít rá az országra, csak a kormány saját döntéseit vizsgálja. Aláhúzta: előbb-utóbb a piacok is megnyugszanak, ha azt látják, hogy a magyar kormány a gazdaságpolitikai célokat illetően az előre eltervezett lépéseket folytatja, azaz kitart az államháztartás konszolidálása, a deficitcél teljesítése  mellett.

MTI/Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!