4p

Tudni szeretné, mi vár Önre 2025-ben?
Mit okoz, hogy ingatlancélra is elkölthetőek a nyugdíjmegtakarítások?
Hogyan érinti ez a piacokat, merre mennek az ingatlanárak és az épitőipari árak?
Pogátsa Zoltán, Farkas András, Nagygyörgy Tibor
és sok más kíváló szakértő ezúttal élőben osztja meg nézeteit!

Találkozzunk személyesen!

2024. november 21. 16:00 Budapest

Részletek és jelentkezés itt

Az mfor.hu Mesél a múlt és Vörös vállalatok című sorozata ezúttal - formabontó módon - egymást kiegészítve jelentkezik. Első lépésként a Weiss Manfréd által alapított gyár életét követjük nyomon, amely a háború után Csepel Művek néven fejezte be életét...

Csepel Művekként végezte... (Forrás: autóstílus.hu)

Weiss Manfréd 1857 áprilisában született a fejlődése elején álló Pesten. Nagyapja falusi pipakészítő kisiparos volt, aki vélhetően Csehországból érkezett a Magyar Királyságba. Az apa, Weiss B. Adolf 1807-ben született és hatgyerekes családot nevelt fel. A família legkisebb tagjaként jött világra Manfréd.

Az ifjú a kereskedelmi akadémia elvégzése után Hamburgba került, ahol egy gyarmatáru nagykereskedésben töltötte inaséveit. Innen tért haza 1877-ben. Miután apja még ugyanazon évben meghalt, ifjú hősünk testvére terményüzletébe szállt be. A két fivér összefogott és a Kereskedelemügyi Minisztériumtól engedélyt kért "szelencében eltartható" húskonzervek készítésére. Az 1882 decemberében kibocsátott papírok alapján alakult meg Weiss Berthold és Manfréd Első Magyar Konzervgyára Budapesten, a Lövölde téren.

Robbanás az üzemben
Az ifjak folyamatosan bővítették konzervüzemüket, aminek következtében 1890-re kinőtték a csarnokot. Ekkor gyárukat áthelyezték a Közvágóhídhoz, ahol jórészt a hadsereg megrendelésére gyártották Globus márkajelű húskészítményeket és lőszert. Az igények bővülésével idővel a konzervek csomagolásához szükséges bádogdobozok gyártását is elkezdték.

A fiatalok remekül értettek a női nem nyelvén is: jól példázza ezt, hogy Berthold egyik dúsgazdag üzletfelének lányát vette feleségül, míg Manfréd egy vasúti társaság vezérigazgatói családjába nősült be. A befolyó pénzből újabb gyárakat alapítottak: így jött létre többek közt az Első Magyar Szövő- és Kötőgyár Rt. is.

Egy váratlan katasztrófa azonban jelentős fordulatot hozott a vállalkozás életében. 1890-ben tölténygyártás közben súlyos baleset történt, robbanás volt az üzem területén. Ezt követően a fővárosi iparhatóság nem engedélyezte a konzervgyári tölténykészítést - ez kényszeríttette a tulajdonosokat Csepelre. A gyárat 1891 végén költöztették át a sziget egy lakatlan részére. A mezőgazdaságból élő lakosság örömmel állt munkába a biztos megélhetést nyújtó Weisséknél.

Hőskorszak

Csepel szigetén öt holdon, apró épületekben indult meg a termelés. Kezdetben félszáz férfi és közel kétszáz nő dolgozott itt. Az üzem szépen fejlődött: két év múlva már félezer ember tevékenykedett a csarnokokban. Időközben Berthold kivált, így a firmát 1897 elejétől csak Weiss Manfréd vezette.

1896-1914 között a gyár az Osztrák-Magyar Monarchia egyik legjelentősebb hadiüzeme lett. A háborúra való felkészüléssel párhuzamosan ugrásszerűen megnőtt a gyalogsági lőszer termelése, de szépen hozott a kasszába a konzervek eladása is.

Weiss üzeme 1901-ben kezdte ontani a tábori sütőkemencéket, mozgókonyhákat, főzőládákat, majd megjelent a termékek között a kulacs, az evőcsésze, a kanálgép és a vasalt nyereg is. A háború kitörése előtt hét évvel kinyitott a fémcső-, majd 1909 nyarán a járműüzem is.

Az 1914-ben kitört világháború az üzem tulajdonosa számára igazi virágkort jelentett. A katonaság nem csak ellátta rendeléseivel, de nyomást is gyakorolt rá a teljesítmény növelése miatt. Weiss az igények láttán bevezette a három műszakos munkarendet. A részvénytársaság a háború közepén állt történelme csúcsán: az alapító magánvagyona közel százmillió koronára nőtt, s hasonló értékű volt a csepeli gyár értéke is.

Weiss Manfréd halála után a vagyon nyolc részre oszlott, de a firma változatlanul közös kezelésben maradt.

(Folytatjuk) Lázin Miklós András

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!