2p

Mi a Magyar Péter-jelenség titka?
Mennyiben más Magyar Péter, mint Orbán Viktor?
Mennyi voksot szerezhet a Tisza Párt, kitől vehet el szavazatokat?
Online Klasszis Klubtalálkozó élőben Somogyi Zoltánnal!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a Political Capital szociológus társalapítójától!

2024. május 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az ország üvegházhatású gázkibocsátása két százalékkal csökkent 2006-ban az egy évvel korábbihoz képest, döntően a fűtési időszak enyhébb időjárásának, így a mérsékeltebb energiafogyasztásnak köszönhetően - közölte az Országos Meteorológiai Szolgálat (OMSZ) szerdán az MTI-vel.

A kibocsátási trendek arról tanúskodnak, hogy 1992 óta, a nehézipar visszaesését követően lényegében stagnál az ország globális felmelegedést előidéző gázkibocsátása. Az emissziós szint a legutóbbi adatközlés alkalmával, 2005-ben 0,95 százalékkal nőtt az előző évihez képest, 2003 és 2004 között azonban 1,4 százalékos csökkenés következett be.

A 2006-os adatok alapján megállapítható, hogy Magyarország a nemzetközi klímavédelmi vállalásait továbbra is több mint négyszeresével túlteljesíti. Az ország az éghajlatvédelem jegyében megalkotott Kiotói jegyzőkönyvben ugyanis azt vállalta, hogy a globális felmelegedést előidéző gázok kibocsátását 27 éves távlatban hat százalékkal csökkenti 2012-ig.

Az OMSZ kalkulációja szerint a bázisidőszaknak számító 1985 és 1987 közötti időszak éves kibocsátási átlaga több gázféléből 115,397 millió tonnát tesz ki szén-dioxid egyenértéken számítva. Ehhez képest 2006-ban 78,625 millió tonnányi üvegházhatást okozó gázt bocsátottak ki Magyarországon, ami 31,87 százalékkal kevesebb az összehasonlításban szereplő periódushoz képest.

Mindez azt jelenti, hogy Magyarország a kiotói vállalásánál 25,87 százalékkal alacsonyabb szinten állt a legutóbbi adatok szerint. A kép még ennél is kedvezőbb a szén-dioxidot megkötő erdők, mezőgazdasági területek, füves puszták, azaz az úgynevezett nyelők figyelembevételével. Nyelőkkel számolva 29,45 százalékkal teljesítette túl éghajlatvédelmi vállalását az ország.

Mindezek ellenére a következő évek kibocsátásaiban enyhe emelkedés valószínűsíthető, mégpedig az egyéni közlekedés terjedése, illetve általában az energiafelhasználás növekedése miatt. Az OMSZ összesítése szerint a közlekedési szektor kibocsátása 2006-ban egy év alatt négy százalékkal emelkedett, 20 év alatt a növekedés meghaladja a hatvan százalékot.

MTI/Menedzsment Fórum 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!