7p

Mit ad az emberiségnek a nanotechnológia? Rengeteget. Jegyzet.

Néhány hete, időben egymáshoz közel jelent meg két, rangos nemzetközi tudományos folyóiratban egy-egy, orvosi kutatással kapcsolatos közlemény, a Sidney-i (Ausztrália) és a San Diego-i (Kalifornia, USA) egyetem tudósainak kutatásáról, amelynek látszólag nem sok köze volt egymáshoz, pedig nagyon is volt. Mi több, még a tavaly fizikai Nobel-díjjal jutalmazott Krausz Ferenc kutatásához is. 

Az orvosi kutatásokról, illetve a kutatások eredményeiről szóló beszámolók szerint a mai emberiséget legjobban fenyegető (és a legmagasabbak közé tartozó halálozási aránnyal járó) betegségek egyelőre gyógyíthatatlanok, legfeljebb az e betegségekben szenvedők életét tudja az orvostudomány mai állapotában meghosszabbítani. Ez a két betegség a kettes típusú diabétesz (cukorbaj) és a tüdőrák. Természetesen van még néhány hasonló, egyelőre véglegesen nem gyógyítható betegség, de most az említett kettőben értek el (akár áttörésnek is nevezhető) előrelépést. 

A diabétesz (akár egyes, vagy kettes változata) azt jelenti, hogy az emberi szervezetben a glükóz-feldolgozásnak valamilyen zavara jelentkezik. Glükóz a sejtek működéséhez szükséges. Ez a zavar többnyire inzulin-hiányból adódik, vagy abból, hogy a sejtek nem tudják befogadni az inzulint, amelyet a hasnyálmirigy termel. Gyakran a kettő együtt jár. A gyógymód mostanára egyértelmű: inzulint kell a szervezetbe juttatni. Ennek világszerte ismert és elterjedt formája az inzulin-injekció, amit a diabéteszes emberek akár maguk beadhatnak sajátmaguknak, otthon, munkahelyen, utcán, bárhol, ahol és amikor szükséges. Csak hát… állandóan szurkálni kell magukat. Persze feltehetnénk a kegyetlen kérdést: Mi a jobb? Az önszurkálás, vagy az önpusztíítás?

Egyre nő a diabéteszesek száma Magyarországon is
Egyre nő a diabéteszesek száma Magyarországon is
Fotó: Pixabay

Tegyük hozzá: mind a diabétesz, mind pedig a tüdőrák fenyegetésével élő embertársaink nem tudnak, vagy nem akarnak lemondani szenvedélyükről a (túl) evésről és a cigarettáról. Lelkük rajta. Meg persze az egészségük. Azt tesznek a testükkel, az egészségükkel, az életükkel, amit akarnak. Kivéve persze, ha lezuhan velük a repülőgép, vagy a zebrán halálra gázolja őket egy közveszélyes őrült.  Ami persze makkegészséges, vagy fegyelmezett, a betegségükkel küzdő emberekkel is megeshet. 

Mi most inkább térjünk vissza (virtuálisan) Sidney-be, ahol az ottani egyetem és az egészségügyi központ tudós kutatói a nanotechnológia segítségével kifejlesztettek olyan gyógyszert, amely az inzulint tabletta formájában bejuttatja a szervezetbe. (A nano- igen apró méret: az emberi haj körülbelül 80–100 000 nanométer vastag.) A nanotechnológia eredetileg a fizikai és kémiai tudományokban folyó kutatásokkal volt kapcsolatban, legújabban az orvostudományi kutatásokban van egyre nagyobb szerepe. Nagyon gyorsan fejlődik, és már látszik, hogy a jövő egyik nagy ígérete. 

Itt jön be a képbe Krausz Ferenc és társainak Nobel-díjas kutatása: ők ugyanis az elektronok állapotváltozásait vizsgálták (az elektronok ugyanis az atomok és molekulák viselkedését befolyásolják). Iskolai tananyag, hogy az elektronok mekkorák, de az talán kevésbé, hogy milyen gyorsan mozognak: feladatukat néhány attoszekundum alatt végzik el. Az attoszekundum már (vagy még) nem iskolai tananyag: az attoszekundum a másodperc milliárdod részének milliárdod része, ebben az időszűkületben megfigyeléseket végezni és eredményt elérni: no ez a Nobel-díj előzménye. Valamint annak a tudatosítása, hogy a tudományokban (mindenféle-, fajta-, rendű-, és rangú tudományban) milyen fontos lépések sorozata a dolgok legmélyére hatolni, az atomi méreteknél is nagyságrendekkel kisebbekig  - annak érdekében és céljával, hogy értsük és megértsük a világot és benne önmagunkat.

Sidney-ben tehát megtették a nagy lépést a gyógyszer-engedélyeztetés felé. Közzétett tanulmányuk szerint nemcsak a laborkísérletekben bizonyosodtak meg elképzelésük helyességéről és alkalmazhatóságáról, hanem állatkísérletekkel is alátámasztották azt. Az ő elképzelésük lényege az volt, hogy az inzulint (fogalmazzunk így) tabletta formájában juttatják el a rászorulók szervezetébe. Ami nemcsak szúrásmentes módszer, hanem a szó szoros értelmében célirányosabb is. Az emberi szervezetbe injekcióval bekerülő (felkarba, combizomba, hasfalba injektált) inzulin nem ellenőrizhető módon kerül a sejtekbe. Míg a szájon át, tabletta formájában inzulint tartalmazó kapszula belsejében nanobiorobotok vannak, amelyek helyettesítik a hasnyálmirigyből a sejtekhez nem eljutó inzulint. 

Ehhez arra van szükség, hogy a nanobiorobotokat körbefogó védőpajzs (a kapszula borítása) a lenyelés után sem a nyállal, sem pedig a gyomornedvekkel érintkezve ne oldódjon fel. Vagyis őrizze meg a beltartalmát. Egészen addig, amíg el nem jut a májig, amely az emberi szervezet legnagyobb és legfontosabb szűrője. Vagyis méregtelenítője. A májban levő enzimek viszont már le tudják bontani a nanobiorobotok védőburkát, és amikor találkoznak a benne levő inzulinnal,akkor azt barátként ismerik fel (hiszen egészséges szervezetben a hasnyálmirigy először a májba küldi az általa termelt inzulint) és onnan természetes módon és szabályozott mennyiségben  kerül a vérárammal a sejtekhez.  

A San Diego-i egyetemen ugyancsak nanobiorobotokat vettek igénybe a probléma megoldásához, noha éppen ellenkező előjellel. Itt az alapkérdés más volt. A cukorbetegséget ugyanis még kezdeti stádiumban is ki lehet mutatni a vérből. Rendszeres szűrővizsgálatokkal megelőzhető a súlyosabb stádiumba való fordulása. Tüdőrák esetében ez másképp van. A korai stádiumot még rendszeres röntgen-átvilágításokkal sem mindíg lehet felfedezni, legfeljebb CT-, vagy MRI-vizsgálatokkal. Alapos gyanú nélkül azonban általában nem szoktak ezekre beutalót adni az orvosok. Őszintén szólva nem olcsó mulatság egyik sem. Amit az állami egészségügyben a hosszú várakozási idővel kell megfizetni.   

A tüdőrák tehát szép, csendben, alig észrevehetően terjeszkedik. Általánosan elfogadott orvosi vélemény szerint még normális, egészséges emberi szervezetében is léteznek daganatsejtek, amelyeket az immunrendszer felismer és elpusztít. Amikor azonban – mondjuk mutációval – láthatatlanná lesznek az immunsejtek számára, akkor alkalmasint gyors burjánzásba kezdenek. Addig még nem, de ekkor már a szűrővizsgálat felfedezi ezeket. Ha ez idejekorán történik, akkor még van esély a beavatkozásra. Ha nem, akkor elindul az áttételeződés, és ez már visszafordíthatatlan folyamat.

A San Diego-i kutatók a már észlelhető, de még az áttét előtti időszakra specializált módszert dolgoztak és kísérleteztek ki. Ennek az a lényege, hogy a zöld algákból álló nanobiorobotokat belégzéssel juttatták el közvetlenül a tüdőbe. Ugyanis ha tablettaként lenyeletik a célszeméllyel, akkor mind a gyomorban, mind a májban, mind a vékonybélben olyan, feltételezhető változtatásokon menne keresztül, amely bizonyára megváltoztatná a hatását. Márpedig rák esetgében effélét nem szabad kockáztatni. No és persze minek is, amikor a nanobiorobot közvetlenül eljuthat a tüdőbe. A kutatók azért választották a zöld algákat, hogy azok vigyék a rákos sejtek működését gátló hatású anyagot a tüdőhólyagocskákba, mert ennek a természetben található biológiai szállítóeszköznek nagyon jó az anyag-megtartása: csak akkor engedi el, amikor a meghatározott célhoz ér. A laborkísérleteket követően az állatkísérletek is bizonyították a módszer hatásosságát és jöhet a következő lépés: az emberen történő kipróbálás, majd az engedély. A gyógyszergyárak már térdelőrajtban vannak. 

Fontos hangsúlyozni: ez a megoldás nem gyógyítja ki a pácienst a rákból, csak megakadályozza annak továbbterjedését és így meghosszabbítja a rákos beteg életét. Alkalmasint addig, amíg a kutatás meg nem találja a mindenfajta rák ellenszerét. Ezek után érdemes elgondolkodni azon: 

jó dolog-e  kicsinek lenni? Mondjuk, legalább nanoméretűnek. Nem másért, csak hogy jobban értsük a világot, és benne önmagunkat. 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!