3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Már hétfőn este elérte mindenkori leggyengébb szintjét a forint az euróval szemben, de akkor még megállt az esés 286,75-nél. Kedden aztán tovább esett a magyar deviza, a reggeli órákban 287,50 körül volt az euró árfolyama. A korábbi mélypont 286,40-nél volt, ezt még tavaly októberben érte el a forint.

Hétfőn este történelmi mélypontra gyengült a forint az euróval szemben, majd kedden folytatta a gyengélkedést a magyar fizetőeszköz. Reggel fél kilenc után 287,50 körül állt egy euró ára, ez még sosem volt ilyen magas. A hét első napján a kamatdöntés után még meglepően jól tartotta magát a forint, majd délután öt óra körül kezdődött egy intenzív gyengülés.

Kedden reggel 287,54 forintot kellett fizetni egy euróért, ami minden idők leggyengébb forintjának felelt meg. Hétfőn este még megállt a bukás 286,75-nél, majd onnan folytatódott a vesszőfutás. A hétfő délutáni újabb kamatcsökkentés eleinte nem volt negatív hatással a magyar fizetőeszközre, csak este kezdett meredek gyengülésbe a forint a devizapiacon. Kedd reggel a dollárért 221,09 forintot kellett adni, míg a svájci frankkal szemben194,13-ig esett a forint, ami nem jó hír a devizahiteleseknek, mivel így a törlesztőrészletek további emelkedésére lehet számítani.


A hétfői kamatdöntést megelőzően sokan féltették a forintot attól, hogy ha a Magyar Nemzeti Bank a várakozások szerint megint csökkenti a kamatot, akkor gyengülésnek indulhat a magyar deviza. Végül az 50 bázispontos vágást meglépte a jegybank, de utána nem kezdett rögtön esni a forint, néhány óráig tartotta magát.

Nem lehet azt mondani, hogy egyértelműen az újabb kamatvágás miatt gyengült a forint hétfőn, mivel a régió többi devizája is gyengén szerepelt az euró ellenében. Ennek oka, hogy az Európai Bizottság hétfőn közölte idei gazdasági előrejelzéseit, melyek a korábbinál sötétebb képet festenek a feltörekvő európai országok gazdaságairól. Nálunk erre csak rátett egy lapáttal a kamatcsökkentés.

A cseh korona kedd reggelre 27,66-ig gyengült az euró ellenében, ami további esés a hétfői 27,60 körüli szinthez képest, míg a lengyel zloty 4,319-ig esett vissza.

Nehéz megmondani, meddig gyengülhet a forint, az utóbbi időszak eseményei azt mutatják, hogy nincs egyértelmű árfolyamcélja az MNB-nek, azaz egyelőre nem várható hasonló beavatkozás, mint tavaly októberben, amikor 3 százalékkal megemelték a kamatot. Ugyanakkor Buró Szilárd, az Equilor elemzője a múlt hét végén az mfor.hu kérdésére azt mondta: szerinte ha tartósan 300 forint fölé emelkedik az euró ára, akkor a jegybanknak is lépnie kell, mivel az már az egész gazdaságra negatív hatással lenne.


LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!