5p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Külföldről nézve úgy tűnik, hogy ha egy mód van rá, akkor a magyar kormány szeretné elkerülni, hogy meg kelljen állapodnia az IMF-fel és ezzel korlátozza gazdaságpolitikai mozgásterét - véli Ronald Schneider, a Raiffeisen Capital Management feltörekvő piacokért és Kelet-Európáért felelős kötvénypiaci szakembere. A szakember az mfor.hu-nak adott interjújában elmondta: jó eséllyel sikerülne a mostani jó hangulatban devizakötvényeket eladnunk, de hosszabb távon annak negatív üzenete lenne. Mfor.hu-interjú.

- Közel egy éve az IMF-megállapodásra várunk, ennek ellenére az utóbbi hónapokban jelentősen csökkentek a magyar kötvényhozamok. Hogy látja most a magyar piacot?

- A fentiekhez hozzá kell tenni, hogy a magyar eszközök továbbra is jelentős kockázati felárral forognak, vagyis megéri megvenni őket. Ezen csak segíthet az Európai Központi Bank (EKB) bejelentett kötvényvásárlási programja, mely tovább növeli a likviditást, az így a piacra áramló pénz pedig jó befektetéseket keres.

Összességében most pozitívabban látom a helyzetet, mint július előtt, de ez nem magyar fundamentális okoknak köszönhető, hanem a javuló piaci hangulatnak. Mindezek mellett a magyar gazdasággal kapcsolatban továbbra is probléma a gyenge növekedés és az erősödő inflációs nyomás, ami a jegybankot is megosztotta már a legutóbbi kamatdöntés alkalmával. Emellett továbbra is kockázatot jelent az IMF-hitelmegállapodás, mellyel kapcsolatban továbbra sem tudni, mikor folytatódnak, milyen feltételek mellett, illetve hogy a magyar kormány akar-e egyáltalán megállapodást.

- A kormány arra számít, hogy a megállapodás megkötése után tovább csökkennek a hozamok, akár 100-150 bázispontos esést is elképzelhetőnek tartanak. Ön szerint be van már árazva az IMF-megállapodás?


- Pontosan a fenti említett kockázatok miatt én azt gondolom, hogy még nem árazta be a piac a tárgyalások sikeres lezárását, ezért szerintem még lehet hozamcsökkenésre számítani, ha sikerül megállapodni a hitelről és pozitív marad a nemzetközi hangulat. Folyamatosan egymásnak ellentmondó nyilatkozatok érkeznek a magyar miniszterelnöktől a megállapodás esetleges feltételeiről.

Szerintem az IMF-megállapodásnál több függ most a piaci hangulattól, kedvező piaci körülmények között a magyar kormány is sokkal inkább hajlik arra, hogy elkerülje a megállapodást a Valutaalappal.

- Kívülről - jelen esetben Bécsből - talán máshogy látja a helyzetet, mint mi Magyarországon: mit gondol a magyar kormány játékáról? Ön szerint akar egyáltalán újabb hitelkeretet a kabinet?

- Innen nézve úgy tűnik, hogy Magyarország az újabb IMF-hitel piaci következményeit - a további hozamcsökkenést, forinterősödést, stabilitást - szeretné, azonban egy esetleges hitelcsomag feltételeit szeretné elkerülni. Abból a szempontból biztosan nem akarja a megállapodást az Orbán-kormány, hogy az valószínűleg csökkentené gazdaságpolitikai szabadságát, ha egy mód van rá, akkor szeretnék ezt elkerülni.

- A jelenlegi pozitív hangulatban sokak szerint meg lehetne próbálni piacra dobni magyar devizakötvényeket, hiszen most van likviditás, lenne vevő a papírokra. Érdemes lenne kilépnünk a piacra az IMF-megállapodás előtt?


- Ahogy említette, a piac most kellőképpen likvid, sok pénz van a feltörekvő alapokban. A kockázat Magyarország számára az, hogy esetleg a hitelmegállapodás előtt magasabb hozammal tudna eladni devizakötvényeket. Én azt gondolom, hogy ha sikerülne is eladni a magyar állampapírokat, hosszabb távon rossz üzenet lenne a piac számára egy kibocsátás a mostani helyzetben, mert esetleg azt sugallná, hogy a kormány nem is akar megállapodni az IMF-fel.

- Beszélgetésünk elején említette a növekvő inflációs nyomást és a jegybank megosztottságát. Ez utóbbi csak növekedhet jövő márciustól az új elnök és alelnökök kinevezésével. Mennyire kell tartani attól, hogy a kormány majd még jobban nyomást gyakorol a kamat csökkentése érdekében?

- Ez reális veszély lehet, de azt hiszem, hogy ez a világ szinte minden országában hasonlóan van, hogy a kormány szeretné, ha a jegybank csökkentené a kamatot a gazdaság élékítése miatt. Azonban azt tiszteletben kell tartani, hogy a nemzeti bank mindenhol független intézmény.

- Ha feltételezzük, hogy sikerül megállapodnunk egy újabb hitelkeretről a nemzetközi szervezetekkel, akkor hogy látja középtávon a magyar gazdaság kilátásait?

- Hogy az előző válasznál folytassam: a gazdasági növekedésre a monetáris politika önmagában csak limitált hatással tud lenni, vagyis nem elég a kamatcsökkentés. Nekem kicsit az az érzésem, hogy a magyar kormány magának csinálta a mostani problémát azzal, hogy összeveszett a bankokkal, most pedig növekedést szeretne, ami hitel nélkül nehéz. Szerintem a magyar gazdaság kilátásai elsősorban az exportpiacok alakulásától függnek, illetve az IMF-nek ebből a szempontból is lehet szerepe, hiszen megszorítások közepette sehol sem könnyű élénkíteni a gazdaságot.

Beke Károly
mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!