7p

Földbe áll a magyar gazdaság? Okozhat földrengést az amerikai elnökválasztás? Mire lesz elég a kormány akcióterve?
Online Klasszis Klub élőben Pogátsa Zoltánnal!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a közgazdász-szociológustól!

2024. október 31. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Ez a cikk Privátbankár.hu / Mfor.hu archív prémium tartalma, amelyet a publikálástól számított egy hónap után ingyenesen elolvashat.
Amennyiben első kézből szeretne ehhez hasonló egyedi, máshol nem olvasható, minőségi tartalomhoz hozzáférni, akár hirdetések nélkül, válasszon előfizetői csomagjaink közül!

Mindkét növekedési kulcstényező (tőke, munka) kilátásait tekintve nehéz átmeneti szakaszba került Magyarország. Az utóbbi évek tőkeakkumulációját segítő uniós források beáramlása lelassult, az eddig elérhetőnek kinéző pénzek megszerzési esélyei a magyar jogállami viszonyokat érő súlyos kritikák miatt nem kedvezők. Bizonyos, hogy a megelőző idők magas felhalmozási rátája nem lesz tartható. Legalább ekkora gond van a munkaerő-oldallal is: európai mércével alacsony a magyar termelékenység. Ehhez most már a munkaerőtartalékok elfogyása is társult. 

A magyar gazdaság növekedésről megnyilvánuló kormányzati személyek egy ideje a külföldi munkavállalók idehozatalának a szükségessége mellett érvelnek. Az ügyben megszólalók hol csak általánosságban említik a vendégmunkások bevonásának az elkerülhetetlenségét, hol viszont már konkrét és nem is csekély számot is említenek: félmilliós adat is szóbajött.

A vendégmunkások ügye váratlanul bukkant fel a közbeszédben, holott a külföldi munkaerő magyarországi jelenlétének hosszú története van, noha egészen más társadalmi-politikai viszonyok között. A megelőző évtizedekben is léptek be a magyar munkaerőpiacra országhatárokon túlról; döntően a szomszédos országokban élő magyar etnikumú munkavállalók jöttek, ingázóként vagy tartós jelleggel. Külföldi tulajdonú cégek is régóta foglalkoztatnak itt az anyavállalattól vagy a cégcsoporttól ide irányított munkavállalókat, jellemzően magasabb képzettségi, irányítói munkakörben.

Hiányszakmákban vagy ciklikus jellegű iparágakban (építőipar, mezőgazdaság) szintén régebb óta jelen vannak külföldi munkavállalók; ők főként a földrajzilag közel eső országokból jöttek, ahol a bérszint jelentősen elmaradt a magyartól. Emellett mindig létezett lassan növekvő számban külföldi munkavállalás is, bár a magyar munkaerő a térségben a kevésbé mobilak közé tartozott, szemben a románnal, lengyellel, dél-szlávval, még az EU-csatlakozást követő első néhány évben is.

Az unión kívüli országok (Fülöp-szigetek, India) munkavállalóinak részaránya nagyot nőtt. Fotó: Depositphotos
Az unión kívüli országok (Fülöp-szigetek, India) munkavállalóinak részaránya nagyot nőtt. Fotó: Depositphotos

Ezek a viszonyok azonban gyorsan átalakultak az utóbbi időben. Az egyik alapvető ok a magyar demográfiai helyzet. Jellemzői nem sokban térnek el a térségi mintától: a munkaképes magyar lakosság létszáma lassú fogyást mutat. Egy ideig a környező országok magyar kisebbségének folyamatos ideáramlása nem exponálta azt, hogy a korfa (nálunk is) roppant aránytalan. A születések száma jelentősen elmarad a most munkaképes korú évjáratokétól, ami előrevetíti – még ha kiváló népességmegtartó képességet feltételeznénk is – a következő 5-10 éven belül az ország lélekszámának és különösen a munkaképes korúak számának a jelentős zsugorodását. 

A magyar korfa 2023. január 1-én

Forrás: KSH

Míg a születési-halálozási arányok lassan változnak, vannak a munkaerőpiacra gyorsabban ható tényezők is. Így nálunk is intenzívebb lett a nemzetközi vándormozgásokban való részvétel. Nagyot nőtt a magasabb bérű országok felé irányuló munkaerő-kiáramlás, különösen azt követően, hogy az EU-csatlakozásunk után 2011-ben letelt az a hét év, ameddig a régebbi tagországok korlátozhatták a belépők munkavállalóinak a beáramlását. A külföldre migrálók a magyar átlagnál képzettebbek és fiatalabbak. 

Ugyanakkor a hozzánk irányuló migrálásban is változások indultak el. Az utóbbi években a beáramlás mértéke megnőtt, és az összetétel is jelentősen megváltozott.

A Magyarországon tartózkodó külföldiek állampolgárságuk szerint

Forrás: KSH

A mintegy negyedmilliós külföldi állomány (a lakosság 2-3 százaléka) nem számít jelentősnek európai viszonylatban. A növekedés azonban trendszerű. Mint ahogy az is, hogy korábban a főleg a szomszédoktól és az egyéb európai országokból érkeztek a külföldiek, újabban viszont növekszik Ázsia részaránya.

Az emelkedő irányzat és a távolabbi kultúrák aránynövekedése különösen annak ismeretében figyelemre méltó, hogy a magyar kormány az Európát próbára tevő 2015-ös menekültválság idején és azóta is nehezítő szabályokkal és a közhangulat folyamatos befolyásolásával igyekszik kivonni Magyarországot a gazdasági migrálás célpontjai közül. 

Újabban azonban e vonatkozásban is változások indultak el. A mind érezhetőbb munkaerőhiány miatt az Orbán-kormány kénytelen lett enyhíteni a migrálást érintő munkaügyi szabályokon. A kormánypropaganda beállítottsága továbbra is az, hogy migráns nem kell, az „EU ránk akar kényszeríteni migránsokat”. A munkáskéz azonban kellene: a gazdasági fórumokon valóban egy ideje elhangzik, hogy elő kell mozdítani a vendégmunkások beáramlását. 

A 2022-es tényszámok jelzik is a nagy elmozdulást: a 2021-eshez képest a külföldi állampolgárságú legális alkalmazottak száma 14 százalékkal, 81 ezer főre nőtt. Ez továbbra is szerény adat, bár talán nem mutatja be a teljes valóságot a munkaerőhelyzetet illetően, a nem regisztrált foglalkoztatás jelensége miatt. 

Érdekes az összetétel alakulása: míg az orosz támadás után, az év első felévben jelentős volt az ukrán állampolgárok számának növekedése, 2022 második felében átrendeződés történt: az unión kívüli országok (Fülöp-szigetek, India) munkavállalóinak részaránya nagyot nőtt.

A külföldi állampolgárságú munkavállalók arányának változása 2022-ben 2021-hez képest

Forrás: KSH

A beáramlás megkönnyítése szükségszerűnek mondható annak ismeretében, hogy a magyar iparfejlesztésben a kormány újabban nagyméretű, külföldi tőkéből finanszírozott beruházásokra támaszkodik (autóabroncs-gyártás, akkumulátor-gyártás, járműipar).

A pontszerű, gigaprojektekhez nincs elég helyi (magyar) munkaerő; a belső migráció nehézkességét ismerve nem is várható, hogy a meglevő magyar munkaerő-tartalék mobilizálható legyen. Így kényszerpályára került a munkaügy: nem marad más hátra, mint külső (olcsó bérű) munkaerő toborzása, akár távoli térségekből. A vendégmunkásokat a nagyberuházások közelében munkásszálláson, lakótelepen kell majd elszállásolni. 

Ebből azonban sokféle társadalmi, munkaügyi, regionális probléma származik, amiket fontos lenne tudatosítani a társadalomban. Még jobb lenne természetesen, ha a politikai vezetés nem a kis hazai hozzáadott értékű, nagy létszámigényű iparok betelepítését forszírozná, és így nem válna szükségessé a tömeges külső munkaerő-rekrutálás. 

De vajon lenne-e más módja a gazdasági fejlődési ütem fenntartásának? Nyilván lenne, amint a nyugat-európai gazdaságok munkaerőpiacának trendjei mutatják, hiszen az elöregedés általános európai, sőt világméretű folyamat, amihez társadalmi és üzleti szinten egyaránt alkalmazkodni kell: technológiai, szervezeti, jogi eszközökkel megtartható a korábbi időszak fogalmai szerinti idős munkaerő is a foglalkoztatásban. Ugyanúgy a foglalkoztatás rugalmasságának növelésével be lehet vonni a gyermeket nevelő nőket vagy a teljes munkanapi elfoglaltságot vállalni nem képes embereket. 

Az európai munkaerőpiac gyors átalakulása ajánl olyan módozatokat, amelyek mellett az aktivitási ráta akkori is növelhető, ha a demográfiai alapfolyamatok iránya fennmarad. Az összeszerelő jellegű nagyipar azonban roppant rugalmatlan e vonatkozásban is. Környezeti kockázatai és gazdaságszerkezeti hátrányai mellett tehát az is az akkumulátor-nagyhatalmi vágyak ellen szól, hogy ez az extenzív (tőke-, munkaerő-, nyersanyag-igényes) fejlesztési irány nem segít a romló demográfiai viszonyainkon, miközben bonyolult társadalmi konfliktusok előidézője lehet.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!