13p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A forint zuhanása miatt a Magyar Nemzeti Bank szerdán 8,5-ről 11,5 százalékra emelte az alapkamatot. A hírre a magyar valuta némileg megnyugodott, késő délután 275 körül mozgott az euróval szemben. A miniszterelnök bejelentette, hogy külön költség nélkül át lehet térni devizahitelekről forinthitelre. A BUX mínusszal zárt, a nap vesztese a Mol és a Telekom lett, az OTP viszont visszakapaszkodott a nap végére. A szerdai nap krónikája az mfor.hu-n!

20:00 A CNBC amerikai gazdasági hírtelevízió szerdán több tudósításban, Budapestről számolt be arról, hogy Magyarország "a hitelválság első vonalaiban találta magát".

19:30 Napi mélyponton, közel 284 forinton az euró jegyzése.

19:20 Újra zuhanni kezdett a forint áttörve a 282 forintos szintet.

17:00 A Nemzetközi Valutaalap (IMF) vezetője megúszhatja magyar munkatársnőjével folytatott szerelmi viszonyát, nem kell távoznia posztjáról - írja a szerdai The Washington Times.

16:39
3,43 százalékos mínusszal zárt a BUX. Az OTP a végére összeszedte magát, és a reggeli zuhanás után 2699 forinton, 1,85 százalékos pluszban fejezte be a napot. A nap vesztese a Mol 8,57 és a Telekom 6,67 százalékos eséssel. A Richter 0,18 százalékos mínusszal vonult el a hosszú hétvégére. A szerdai nap tőzsdei összefoglalója.

16:24 Továbbra is higanymozgású a magyar valuta
: délután fél 3-kor még 272,6-on állt az euróval szemben, négy órára felugrott 278,5-ig, jelenleg pedig 276 környékén mozog.   

16:03
Egy brit elemző szerint körülbelül akkora volt az esélye egy ilyen válságnak előzetesen, mint ha valaki kétszer egymás után nyerne a lottón. Állítólag most a fekete hattyú jelenség szemtanúi lehetünk... 

16:01 A Magyarországnak nyújtandó esetleges IMF-segítség "még odébb van"
; a Nemzetközi Valutaalap elsődlegesen Izland és az Ukrajna megsegítésével foglalkozik - idézett IMF-forrásokat a szerdai The New York Times. (MTI)

15:58 Pakisztán a Nemzetközi Valutaalaphoz (IMF) fordult segítségért
a pénzügyi válság elkerülése érdekében, jelentette be szerdán a szervezet. Az országnak nyújtandó hitel összegét még rögzíteni kell.  A magas olajárak és az országba áramló külföldi tőkebefektetések csökkenése aláásta az ország fizetési mérleg helyzetét, aminek hatására erősen csökkent a pakisztáni rúpia értéke. Az sem zárható ki, hogy az ország képtelen lesz külföldi adósságai törlesztésére. (MTI)

15:27
Nemzetközi devizapiaci elemzők általában szükséges, de nem elégséges feltételként értékelték a jegybank kamatemelését a forint árfolyamának védelmében. A forint gyengülését ugyanis elsősorban az okozza, hogy a befektetők a legtöbb feltörekvő devizából és értékpapírból dollárba mentik át tőkéjüket. Elemzők szerint a befektetési döntéseket a jelenlegi pénzpiaci helyzetben nem a kamatkülönbözet kiaknázására alapozzák. Egyes vélemények szerint a nagyléptékű kamatemelés akár még fokozhatja is a pánikhangulatot. Amennyiben a nemzetközi befektetői hangulat nem javul és a pénzpiaci környezet nem stabilizálódik, vagyis a többi feltörekvő piaci deviza árfolyama gyengül, az alapkamat emelése csak a forint gyengülésének ütemét lassíthatja - vélik a piacon. (MTI)

15:21
A határidős kontraktusok alapján a Dow Jones ipari index mintegy 3 százalékot bukhat az amerikai tőzsdenyitáskor, míg a Standard & Poor's ennél is nagyobbat, 3,65 százalékot eshet.

15:07
Az elmúlt két órában erősödött a forint: a 277 körüli szintről fél 3-ra 272,63-ig jött vissza az euróval szemben. A magyar valuta mozgása rendkívül ingadozó, reggel még 282 felett is járt, azaz fél napon belül tíz forintot erősödött. A jelek szerint az MNB délelőtti alapkamatelése nyugtatólag hatott az árfolyamra. Negyed négy környékén 274 forintot adnak egy euróért.       

14:55
A magyaroknak mindössze négy százaléka tett már eddig valamit megtakarításai, befektetései védelmében a hitelválság hatásainak elkerülésére, s további kilenc százalék nyilatkozott úgy, hogy eddig nem tett semmit, de a jövőben szándékozik tenni valamit, derül ki a Forsense mfor.hu-hoz eljuttatott aktuális közvélemény-kutatásából. Az ezer fő bevonásával végzett felmérés szerint jóval többen vannak, akik nem szándékoznak tenni semmit (22 százalék), és még többen azok, akik nem is tudnának, mert saját állításuk szerint nem rendelkeznek megtakarítással vagy befektetéssel (45 százalék). Ötből egy megkérdezett pedig nem tudja (vagy nem mondja meg), hogy tesz-e valamit a hitelválság ellen.

14:38
Az amerikai Wachovia bank rekordszintű, csaknem 24 milliárd dolláros veszteséget volt kénytelen elkönyvelni a harmadik negyedévben, jelentette be szerdán a pénzintézet. A német Manager Magazin szerint ez a legnagyobb veszteség, amit egy amerikai bank a hitelválság vonatkozásában elszenvedett.  

Gyurcsány: tárgyalunk a Valutaalappal  (Fotó: MTI)

14:22 Gyurcsány Ferenc: Folynak a konzultációk az IMF-fel. Beszámoló a miniszterelnök mai sajtótájékoztatójáról.

14:10
Az alapkamat emelésével a forintbetétek utáni kamatszint is automatikusan emelkedik, ezért a külföldi befektetőknek jobban megéri a pénzt nálunk tartani, s a külföldi devizát forintra váltani. Emiatt a forint árfolyamára pozitív hatást gyakorol az MNB mai kamatemelése, erősíti azt, áll a Quaestor aktuális elemzésében.

14:05
A forint árfolyama némileg stabilizálódni látszik, az elmúlt egy órában a 276-os szint körül mozgott az euróval szemben. Igaz, tegnap is késő délután, kora este volt a nagy zuhanás.    

13:43
A BÉT-en időközben nincs nagy változás: a BUX 3,78, a Mol 5,71, az OTP 6,79, a Telekom 3,83 százalékos mínuszban áll. A bank papírjaival jelenleg hihetetlenül alacsony áron, 2486 forinton kereskednek. A vezető papírok közül egyedül a Richter tudott javítani a tegnapi záróértékhez képest: a gyógyszeripari cég részvényárfolyama 1,24-os pluszban van.     

13:38
Elemzők szerint az MNB mai rendkívüli kamatemelése nem lesz hatással a részvénypiacra.

13:34
A miniszterelnök megerősítette, hogy nem lesz a közeljövőben adócsökkentés.

13:33
A miniszterelnök a költségvetés esetleges módosítására vonatkozó kérdésekre nem tudott választ adni, mivel a Nemzetközi Valutalappal (IMF) jelenleg is zajlanak a konzultációk. Gyurcsány Ferenc úgy nyilatkozott, hogy még nagyobb tartalékot szeretne a költségvetésben.

13:29
Londoni elemzők szerint a forint a héten elérte azt az árfolyam-tűréshatárt, amelynél gyengébbet a jegybank semmiképpen sem akar látni. Az MTI által megkérdezett szakértők szerint az új, vagy annál nem sokkal alacsonyabb kamatszint akár 2009 végéig is kitarthat, ami viszont egyértelmű recessziós kockázatokkal jár.

13:24
Gyurcsány Ferenc szerint a forint elleni támadás spekuláció, ha szükség lesz rá, akkor a kormány beavatkozik.

13:18
Megállapodott a Bankszövetség és a Pénzügyminisztérium: amennyiben az adós kéri, külön költség nélkül át lehet térni forinthitelre (értelemszerűen annak kondíciói szerint - a szerk). A megállapodás szerint lehetőség nyílhat arra, hogy munkanélküliség esetén fel lehet függeszteni a törlesztést, tette hozzá Gyurcsány Ferenc.

13:16 Nem emelik a kormánytagok fizetését
, jelentette be mai sajtótájékoztatóján Gyurcsány Ferenc miniszterelnök.

13:11
A jegybanki alapkamat-emelés nem érinti a kamatkiadásokat, illetve a Pénzügyminisztérium által várt növekedési adatot - mondta Pichler Ferenc, a PM sajtófőnöke szerdán.

13:10
A szerdai kamatemelés hatásai leginkább a hosszú hétvége után lesznek érezhetőek, mivel az előttünk álló napokban még komoly kockázatokkal kell szembenéznie a forintnak - áll a Generali Alapkezelő elemzésében.

13:00
A forint az elmúlt egy órában a 278-275 szint között mozgott az euróval szemben, jelenleg 276,49-en áll.

12:53
Magyarország finanszírozhatóságához kétség sem férhet - nyilatkozta Bajnai Gordon nemzeti fejlesztési és gazdasági miniszter szerdán. Hozzátette: indokolatlan hisztéria- és rémhírterjesztés vesz körül bennünket a pénzügyi válsággal kapcsolatban.

12:45
Október eleji rendkívüli ülésén egyhangúlag döntött a kamatcsökkentés mellett a brit jegybank, derül ki a szerdán nyilvánosságra hozott jegyzőkönyvből. Akkor a kamat ötről 4,5 százalékra módosult, a világ jegybankjai soron kívüli összehangolt kamatvágás mellett döntöttek.

12:40
Az MNB mai három százalékos kamatemelése mellett a nemzetközi sajtó sem megy el szó nélkül. A német Spiegel Online például címoldalon hozza a hírt, csakúgy, mint a Bloomberg.     

12:25 Összeomlásról még nem lehet beszélni
, mivel minden fejlődő piac esik világszerte, vélik a Concorde elemzői. Szerintük igaz ugyan, hogy a forint és a BUX kilógnak a sorból, de az eltérés nem olyan nagy, hogy összeomlásról lenne szó.

12:07
A forint árfolyama dél előtt néhány perccel a 278-as szint közelében mozgott az euró ellenében. A magyar valuta kora reggel benézett 282 fölé is, ezután 278-281 közötti sávban ingadozott. Az MNB kamatemelési bejelentése után 275 közelébe erősödött, az elmúlt fél órában azonban ismét gyengülni kezdett.    

12:02
Az üzleti környezet felülvizsgálata alapján csökkentheti működési költségeit a Mol.

11:57
A ma délelőtti kormányülésen részt vett Simor András, a Magyar Nemzeti Bank elnöke is. Gyurcsány Ferenc miniszterelnök egy órakor sajtótájékoztatót tart a témában. Az eseményt az mfor.hu a helyszínről tudósítja.   

11:50
Dél előtt néhány perccel a BUX 2,79 százalékos mínuszban áll, azaz tartja a nyitás utáni szintet. A vezető részvények közül a legrosszabbul továbbra is az OTP teljesít, mínusz hat százalékkal. A MOL 3,33, a Telekom 3,16 százalékos esést produkált eddig, a Richter viszont enyhe, 0,71 százalékos pluszban van. 

11:49
A brit bankrendszer az I. világháború kezdete óta nem volt olyan közel az összeomláshoz, mint e hónap elején, mondta a Bank of England kormányzója, aki szerint a brit gazdaság valószínűleg már recesszióban van. Szavaira öt éve nem látott mélypontra zuhant szerdán a font.

11:31 
Egyes piaci pletykák szerint hamarosan megszületik a magyar kormány és a Nemzetközi Valutaalap közötti megállapodás. Részleteket egyelőre nem lehet tudni, de a nemzetközi szervezet vélhetően készenléti hitelt nyújt hazánknak, amelynek kerete akár tízmilliárd dollár is lehet.

11:19
A jegybanki alapkamat 3 százalékpontos emelését követően erősödött a forint. Az euró 278 forint körüli szintről 275 forintra gyengült a bankközi devizapiacon. (MTI)

11:05
A Magyar Nemzeti Bank váratlanul 8,5-ről 11,5 százalékra emelte a jegybanki alapkamatot, a devizapiaci szakemberek szerint ezzel akarja védeni a forintot a jegybank az utóbbi napok gyengülése után.

10:39 A kiskereskedelmi forgalom változatlan áron számolva 2008 augusztusában 1,4 százalékkal csökkent 2007 augusztusához képest, az első nyolc hónapban két százalékkal volt alacsonyabb, mint az előző év hasonló időszakában, a naptárhatásoktól megtisztított adatok alapján - közölte a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) szerdán.

10:19 Az Egyesült Államok 27 szövetségi államában recesszió van, és további 14 annak küszöbén áll, közölte az ABC televízió kedden. Márciusban még csak 5 államban volt mérhető a recesszió.

10:14 Jelentősen csökkentette a Mol célárát a svájci UBS szerda reggel, az elemzők 13 000 forintos árfolyamot várnak a magyar olajpapírtól. A részvények ajánlását viszont az eddigi tartásról vételre változtatta a cég.

9:49 Kedden 4,5 százalékkal csökkent az olaj világpiaci ára annak ellenére, hogy a várakozások szerint az OPEC pénteki ülésén további kitermeléscsökkentésről fog dönteni.

9:29 Kedden újabb egymillió saját részvényt vett az OTP a Budapesti Értéktőzsdén - jelentette be a magyar bank szerda reggel.

Simor: nem használjuk az EKB-hitelkeretet

9:19 A Magyar Nemzeti Bank (MNB) nem használja az Európai Központi Bank (EKB) ötmilliárd eurós hitelkeretét a forint védelmében, idézte Simor Andrást, az MNB elnökét szerdán a Dow Jones hírügynökség.

9:00 Ismét eséssel nyitott a BUX, tovább esik az OTP részvények árfolyama is.

8:49 Jelentősen gyengültek a vezető ázsiai részvényindexek szerda reggel, miután fenyegető hírek jelentek meg kedden az amerikai nagyvállalatok profitjáról.

8:29 A jövő évi hiánycélt ebben a válságban nem szabad veszélyeztetni, mondta el az mfor.hu-nak Palócz Éva, a Kopint-Tárki gazdasági kutatóintézet vezérigazgatója. a 13. havi juttatások eltörlésével 500 milliárd forintot spórolhatnánk.

8:24 Jórészt a kedvezőtlen vállalati profitelőrejelzéseknek köszönhetően estek vissza kedden a Wall Street vezető indexei.

8:09 A magyarok jelenleg a gazdaságban megmutatkozó gondokat tartják a legfontosabbnak - derül ki a Nézőpont Intézet felmérésből, amelyet a szerdai Magyar Nemzet közölt.

Összefoglaló 11 órakor:

A BUX index délelőtt 11 925 ponton állt, ez 3,36 százalékkal maradt el a keddi értéktől. A vezető részvények a Richter kivételével gyengültek, ismét az OTP a legnagyobb vesztes. A bank papírjai 8 százalékos esés után 2438 forintba kerültek, miközben a vállalat bejelentette, hogy kedden újabb egymillió saját részvényt vásárolt. Úgy tűnik, hogy a Bank of New York által eladott mennyiség jelentős része az OTP kezébe kerül, de az árfolyam így is zuhan tovább.

A Mol ismét 10 000 forint alá esett, a délelőtti 10 050 forintos ár 4,29 százalékkal volt alacsonyabb az előző napi zárásnál. Pedig a UBS vételre ajánlotta a magyar olajcég részvényeit, igaz, hogy a célárat 35 százalékkal 13 000 forintra mérsékelték a svájci bank szakemberei. 1,67 százalékot veszített az első néhány órában a Magyar Telekom, a távközlési papírok 590 forintot értek.

Vegyesen kezdtek a gyógyszeripari részvények a BÉT-en szerdán: az Egis közel 1 százalékos gyengülés után 10 000 forintba került, a Richter viszont kismértékben erősödni tudott, 27 600 forinton álltak a nagyobb gyógyszercég papírjai.

Előzetesen az volt a nap kérdése, hogy a forint a kedd délutáni meredek gyengülés után meddig esik tovább. A magyar deviza délelőtt a 280-as szintet kerülgette, néha egy kicsit erősödött, majd perceken belül ismét 280 felett állt az árfolyam. Tizenegy óra előtt nem sokkal 278,14 forintot kellett adni egy euróért, míg a dollár árfolyama fél tizenegy előtt 216,09-nél állt. Az amerikai deviza jelentősen erősödött az euróval szemben is, mivel a külföldi befektetők dollárba menekítik pénzüket a megbízhatatlan európai piacokról, az euróval szemben délelőtt 1,2879-nél állt a dollár.

A nemzetközi piacokon is negatív hangulat uralkodik, kedden az amerikai tőzsdék is eséssel zártak, illetve szerdán reggel Ázsia is gyengült. A tengerentúlon egyre több cég ad ki profitfigyelmezetetést, arra számítanak, hogy a gazdaság lassulása miatt már a negyedik negyedéves eredményeik is gyengébbek lesznek a vártnál.

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!