4p

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Pár hét alatt harmadik megszorító csomagját jelentette be Matolcsy György. A csomag "örökre" fenntartja a bankadót és gigantikus extraadóemelést jelent az energetikai cégeknek - habár a részletek még nem teljesen egyértelműek számomra.

Mi történik itt 2010 óta?

A kormányzat a reagan-i "vágjuk le az adókat, az majd akkora növekedést csinál, hogy önmaga tömi be az általunk a költségvetésre ütött lyukat" politikáját erőlteti az elejétől fogva. Ezért akartak 7%-os deficitet, erről szól az egykulcsos, drasztikusan csökkentett szja, és szinte minden. A nagy álom az, hogy az alacsony adók berobbantják a növekedést - és láthatóan még mindig hisznek benne. Azonban sajnos ez nem az a csodafegyver aminek hiszik, mert legalább 3 tényezőt nem vettek számításba:

1. Hiába alacsonyak az adók, a jogbizonytalanság ezt ellensúlyozza, és az utóbbi többet árt, mint amennyit az előbbi használ

2. Az egykulcsos adózás nagy "etwas" lett volna mondjuk 1998-ban, de miután ma már fél K-EU ezt csinálja, így átütő ereje nincs

3. Végül talán a legfontosabb: a hitelundor korát (deleveraging) éljük. Ez azt jelenti, hogy a vállalatok és a lakosság legfőbb vágya, hogy adósságát mielőbb visszafizesse, soha többet a hitel szót ne hallja, kötelezettségeit letudja. Mindenki ezen dolgozik - és nem csak nálunk, hanem világszerte. Ilyen helyzetben szinte automatikus az, hogy a vállalatoknál/lakosságnál hagyott pénz adósságtörlesztésre megy el, ami hosszútávon nagyon előnyös, azonban rövid távon azt jelenti, hogy semmiféle többletfogyasztás/beruházás nem lesz belőle. Így az adóvágások eredménye kevesebb állami bevétel, viszont nem lesz tőle nagyobb a növekedés.

A hitelundor korában nem lehet adóvágással növekedést generálni, az csak annyit eredményez, hogy a költségvetés hiánya megugrik. Habár láthatóan még mindig nem értette meg ezt a kormányzat, de azt látja, hogy nincs elég bevétel, így ad-hoc adókkal és ötleteléssel próbál beszedni pénzeket. Úgy vélem sokkal eredményesebb lenne felemelni mondjuk az egykulcsos szja-t 24%-ra, mint a különféle unortodox adókat erőltetni.

A hitelundor korában a legjobb, amit tehet egy állam, hogy kiegyensúlyozott költségvetést visz, és kiszámítható viselkedéssel megtartja a befektetők bizalmát, aminek hatására a hitelkamatok is csökkennek, ami segít mind a lakosságon, mind a vállalatokon, mind az államon magán. Sajnos mi nem ezen az úton megyünk.

Ugyanakkor a három csomag után egyértelműen tartható a 3% alatti hiány, még 2014-ben is, ám növekedés nem nagyon lesz. Ha fennmarad a hozamvadász világgazdasági hangulat, akkor a hazai kamatszint az unortodoxia ellenére is lemehet 4-5%-ra, így váratlan húzások híján a következő 2 évben nagyon alacsony növekedés, csökkenő infláció, lecsúszó kamatszint várhat ránk - ugyanaz a mocsárgázolás, mint Európa nagy részére. A kérdés csak az, hogy meg tudjuk-e állni, hogy ne csináljunk nagyon meredek húzásokat, különösen úgy, hogy a választások közeledtével egyre fontosabb lenne valamiféle növekedést felmutatni?

***

Ami a tőzsdei cégekre való hatást illeti, számomra a MOL nem teljesen egyértelmű, nem tudom pontosan számszerűsíteni, de egyébként sem vagyok túl optimista a cég részvényeivel kapcsolatban, különösen mivel nem hiszek a tartósan 100 dollár feletti (brent) olajárban, és jóval lejjebb látom azt a következő években.

Az OTP esetén viszont nem az a fő sztori, hogy fennmarad-e a kb.  30 milliárdos bankadó, hanem, hogy mikor ér véget az éves 200+ milliárdos céltartalékképzés. A hitelportfolió romlásának megállásán sokkal többet nyerhet a bank, a fő mozgatórugó ez lehet. Az idei első három negyedévben 180 milliárd forintnyi céltartalékképzésre került sor, Ugyanez az érték pl. 2006-ban 18 milliárd forint volt (a bankcsoport mérlegfőösszege akkor kétharmada volt a mainak). Azt gondolom, hogy a hitelportfolió romlása előbb-utóbb megáll - ennek egyébként már vannak aprócska jelei - a céltartalékképzés jelentősen lecsökken, és ennek következtében a banki profitabilitás fel fog robbanni, 700-1000 forint közötti egy részvényre jutó profitot eredményezve, amiből a jelenlegi 4000 Ft-os értékkel szemben inkább ennek a duplája következik a részvényárra. A nagy magyar részvények közül közép-hosszútávon számomra egyértelműen ez a legérdekesebb papír, és ezen a bankadó fennmaradása nem változtat.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!