4p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

2010-hez képest 2011-ben sokkal több fogyasztói panasz érkezett a Budapesti Békéltető Testülethez a kereskedelmi és az egyéb szolgáltatói szektorral kapcsolatban, ezen belül is sok gond volt a parkolódíjakkal, autópályadíjakkal és a hűségszerződésekkel. Mfor.hu-háttér.

33 százalékkal több gond a kereskedelemben

A Budapesti Békéltető Testület (BBT) 2011-re vonatkozó összefoglalója szerint továbbra sem csökkent az idősebb korosztályt célzó termékbemutatókkal kapcsolatos eljárások száma. Örök téma az árakat, szavatosságot, jótállást érintő problémakör, és "Ahogy a korábbi években, úgy 2011-ben is komoly problémát jelent a tárgykörben a vállalkozók részéről a szakértők igénybevételének kérdésköre. A vállalkozások gyakorta alkalmaznak ugyanis általuk szakértőnek nevezett személyeket, akik véleménye – akár rendelkeznek szakértői jogosultságokkal, akár nem – több okból is megkérdőjelezhető. Egyrészt a vállalkozással szorosan együttműködve fejtik ki tevékenységüket, így függetlenségük aligha érvényesül, másrészt többször olyan „szakvéleményeket” adnak ki, melyek a minimális elvárásoknak sem felelnek meg sem tartalmi, sem formai szempontokból" - olvasható az összefoglalóban.

(Forrás: BBT)

Az egyéb szolgáltatásokon belül gyakori volt az autópálya- és parkolási bírságokkal kapcsolatos fogyasztói panasz, a hírközlés szektor érintően pedig a díjcsomagok átláthatatlansága miatt emelkedik ki a panaszok számát tekintve. "Szintén gyakori a hűségszerződések megszüntetése miatt keletkező kötbérfizetési kötelezettséggel kapcsolatos vitás ügy, valamint a szolgáltatás minőségének nem megfelelő nyújtásával kapcsolatos kifogás" - közli a Budapesti Békéltető Testület.

A pénzügyi szolgáltatásoknál a bankok és biztosítók miatt érkezett a legtöbb panasz 2011-ben, befektetésekkel és nyugdíjpénztári szolgáltatásokat érintően csak kevés számú beadvánnyal kellett foglalkozni.

Arányaiban a legtöbb panasz a közüzemi szolgáltatásokra érkezett

A 2010. évi 129 panasz után 2011-ben már 197 közüzemi szolgáltatásokat érintő panasszal kellett foglalkoznia a BBT-nek. Sok esetben az ivóvíz szolgáltatásnál a magas számla miatt született beadvány, majd ezt követően kiderült, hogy az ok a fogyasztói vezetéken történő vízelfolyás, amit a bekötéskori hiba eredményez. Az áramszolgáltatásnál pedig sok gond volt amiatt, hogy a mérő 60 százalék feletti eltérése miatt az óra mágnesezésével vádolják meg a fogyasztót, így a kötbér kivetésekkel szemben indulnak eljárások.

Egyedül az építőipari szolgáltatások azok, ahol előző évhez képest csökkent a panaszos ügyek száma, amit az építőipar alacsony aktivitása eredményezhetett. A BBT szerint több alkalommal megtörtént, hogy a teljes felújításra szerződtek a felek, a teljesítés minősége azonban kifogásolható volt, de gyakori volt ilyen probléma a kész lakás vásárlásakor is. Ezek mellett sok panasz érkezett nyílászárók cseréjével, felújításával kapcsolatban is, hiszen ebben az esetben gyakori, hogy az ország másik feléből kecsegtető ajánlattal érkezik a vállalkozás, ha pedig probléma merül fel a teljesítést illetően, a cég nem nyitott az együttműködésre, vagy rosszabb esetben elérhetetlen. 

Az esetek nagy részénél a fogyasztó javára születik döntés

2011-ben összesen 3020 ügyet vizsgált a békéltető testület - ami 22 százalékkal több az előző évinél -, és az esetek 42 százalékában, vagyis 1187 ügyben a fogyasztó számára kedvező ítéletet (ajánlás vagy egyezség) hozott. Az beadványok összesen 38,34 százalékában megalapozatlan panasz, vagy egyéb indok miatt megszüntették az eljárást. Az érintett vállalkozásoknak mindössze 52 százaléka volt az, amelyik a BBT által tett ajánlásnak, döntésnek megfelelően járt el.

(Forrás: BBT)

A testület összesítette azon cégek listáját is, akikkel szemben a legtöbbször indítottak békéltető testületi eljárást, bár azt is fontos megjegyezni, hogy ez az ügyszám azokat az eseteket is tartalmazza, amikor nem sikerült megalapozottá tenni a fogyasztó beadványt. Az alábbi grafikonon is szembetűnő, hogy még így is kiemelkő a Magyar Telekomot érintő panaszok száma, de az ELMÜ, a Vodafone és a Beck Reisen is a problémásabbak közé tartozott tavaly.

(Forrás: BBT)

Ugyanakkor a békéltető testület egy rendelet értelmében az eljárás során nem együttműködő cégek listáját is közzéteszi. A 22 esetet tartalmazó táblázatban több kisebb vállalkozás szerepel, azonban akad országos méretű, általánosan ismert cég is, aki felkerült erre a "negatív listára". Ez alapján tavaly a ZARA Magyarország Kft. egy termékszavatossági problémának köszönheti a listán való megjelenését, de hasonló okból szerepel a JYSK Kft. is.

Székely Sarolta
mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!