3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A költségvetés rendkívüli kedvező állapotának köszönhetően hatalmas mozgástér áll a kormány rendelkezésére, így nyugodt szívvel osztogathatnak a választások előtt. Megnéztük, mennyit jelentene mindez az Ön zsebének, ha az egyik legrégebbi ígéretüket váltanák valóra.

A költségvetés havi jelentései alapján is tudhattuk már, hogy az idei büdzsé olyan jól áll, amire nagyon régen nem volt példa. Legutóbb az OTP Bank elemzői számszerűsítették, hogy 500-700 milliárd forintos mozgástér áll rendelkezésre, amit több dologra is felhasználhatnak Orbánék. A legnagyobb esély azonban mégsem a különadók megszüntetésére van - amire tökéletesen elég lenne ez a keret -, hanem olyan lépésre, amivel érezhető módon a lakosság (a választók) kedvére tud tenni a kormány.

Noha a szakszervezetek évek óta sürgetik a foglalkoztatáshoz kapcsolódó járulékok csökkentését, a legfrissebb sajtóhírek szerint ez talán mellékvágányra kerülhetett a kormányon belül. Egyszeri nagyobb mértékű csökkentésre ugyanis nincs mód, a kisebb vágás pedig csak szimbolikus jellegű lehetne.

A személyi jövedelemadó egyszámjegyűre módosítása szintén évek óta hangoztatott kormányzati cél, ami most lehetőség is nyílik a költségvetés kedvező pozíciójának köszönhetően. Ráadásul mindegyik közül ez lenne az a megoldás, amivel közvetlenül a választók kedvére tehetne a kormány közvetlenül a 2018-as választások előtt.

Ez egy jelenlegi minimálbéres dolgozónak plusz 6660 forintot jelentene, amihez még hozzájönne a minimálbér-emelés által realizálható plusz nettó is. Ha abból indulunk ki, hogy a korábbiaknál nagyobb emelést támogat a kormány, akkor könnyen 12-13 ezer forinttal is többet vihetnének haza a legkisebb kötelező bérért dolgozók.

Akik az átlag közelében keresnek, azok 13 200 forinttal keresnének többet a 9 százalékos szja-kulccsal, a nettójuk 146 300 forintról 159 500-ra ugrana.

Persze, ahogy nőnek a bruttó bérek, úgy nőne az adócsökkentéssel elért pluszfizetés összege is. Egy bruttó 500 ezerért dolgozónál havi 30 ezerrel nőne a fizetés, aki pedig extrém magas bérre, bruttó 1 millióra van bejelentve, az 60 ezerrel lenne "gazdagabb" minden hónapban.

Nemzetközi viszonylatban sokat nem nyernénk

Jelenleg a magyar adóék mértéke 48,25 százalék, amivel uniós éllovasok vagyunk és csak Belgium előzi meg hazánkat.

Ők a legjobban kereső politikusok

Ha a kormány 9 százalékra vinné az szja-kulcsot, akkor az adóék 43,5 százalék lenne, vagyis az állam a foglalkoztatás teljes költségéből (bruttó bér + munkaadói járulékok) ennyit vonna el. Ezzel kicsit hátrébb szorulnánk és az ötödik legmagasabb lenne a hazai adóék. A mérvadónak számító visegrádi országokhoz képest pedig továbbra is jelentős lenne a differencia.

  • Csehországban 39,9 százalék az adóék,
  • Szlovákiában pedig 38,8,
  • Lengyelországban pedig 33,7 százalék.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!