4p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Világos választ vár a Moltól a horvát kormány a magyar olajipari vállalat INA-részesedésének eladása kapcsán, a kormány csütörtöki ülését követően közli álláspontját az értékesítéssel kapcsolatban - írta szerdán internetes oldalán a Jutarnji List című zágrábi napilap.

A lap megbízható forrásokra hivatkozva azt írta, hogy a horvát kormány egyértelmű választ vár a Moltól: eladják-e az INA-ban lévő részesedésüket és ha igen, mikor. Vagyis Zágráb azt kéri a Moltól, hogy válaszolják meg: konkrétan mit jelent az a döntésük, hogy "az igazgatóság felhatalmazást adott az INA-részesedés eladásának előkészítésére". A magyar fél tudomására hozzák azt is, hogy válaszukat a legrövidebb időn belül várják, már november végéig, hogy a horvát kormány felkészüljön a következő lépésre.

A lap információi szerint ez a döntés hétfő este született egy Zoran Milanovic horvát miniszterelnöknél tartott megbeszélésen, amelyen jelen volt Vesna Pusic miniszterelnök-helyettes, valamint a Mollal folyó tárgyalásokban a horvát felet képviselő Ivan Vrdoljak gazdasági miniszter és Mladen Pejnovic, a horvát állami vagyonkezelő iroda vezetője.

A Mol pénteki közleményében azt is jelezte, hogy "a társaság igazgatósága felhatalmazta az ügyvezető testületet, hogy olyan megállapodást kössön a horvát kormánnyal, amely értékteremtést tesz lehetővé az INA növekedési stratégiájának megvalósításával", amit a horvát kormány a válaszában üdvözölni fog - írta a Jutarnji List.

Az információk szerint Zágráb azt is közli csütörtökön, hogy készek folytatni a stratégiai partnerséget, amennyiben a Mol elkezdi végre megvalósítani azokat a stratégiai célokat, amelyek kitűzésének fontos szerepük volt abban, hogy az INA-t privatizálták 2003-ban.

A lap összegzése szerint tehát az üzenet az, hogy "sürgősen elválunk egymástól, vagy sürgősen elkezdjük együtt fejleszteni az INA-t". A kormány nem kommentálta az újság értesüléseit.

A Jutarnji List szerint ez a válasz meglepi majd a magyar felet, mert a Mol november végéig adott időt a horvát kormánynak arra, hogy megfontolják lépéseiket az eladási szándék kapcsán. A horvát lap megfogalmazása szerint, "most a (horvát) kormány vette át a kezdeményezést".

A cikk beszámolt arról is, hogy a kormány nyilvánvalóan tudja, a magyar fél valóban ki akar vonulni az INA-ból, ezért akar egyértelmű válaszokat.

A lap azt is tudni véli, hogy a horvát kormány nem tudja megvásárolni a Mol INA-részesedését, ha azt eladják. A kormány úgy véli, az INA-nak mindenképpen stratégiai partnerre van szüksége ahhoz, hogy erős regionális céggé váljon.

A Mol pénteki közleményére Ivan Vrdoljak gazdasági miniszter még úgy reagált, hogy a kormányt "elviekben érdekli" a Mol részesedésének megvásárlása. A horvát kormányfő viszont azt mondta, hogy "a kormánynak nincs joga efféle üzleti kalandorsághoz". A Jutarnji Listnek nyilatkozó kormányközeli forrás szerint "nincs lehetőség arra, hogy minden a régiekben maradjon. Az INA erős és nemzetközileg konkurens céggé kell, hogy váljon, különben tönkremegy, bárki is lesz a tulajdonosa".

A horvát állam és a Mol Nyrt. tulajdonában lévő INA olajipari vállalat jövőjéről szeptemberben kezdődtek megbeszélések. A horvát állam birtokolja az INA részvényeinek 44,84 százalékát, a Mol tulajdonában van a részvények 49,1 százaléka, valamint a magyar cég rendelkezik az irányítói jogokkal. A tulajdonosok közötti vita egyik fő pontja az irányításon belüli viszonyok kérdése. Emellett a horvát állam szerint a Mol nem hajtotta végre egyes fejlesztési ígéreteit az INA-val kapcsolatban, míg a magyar olajtársaság szerint a horvát állam szegte meg korábbi szerződéses kötelezettségeit, ezzel kárt okozva a Mol részvényeseinek.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!