A 2015-ös legemlékezetesebb és legfontosabb eseményeit felvonultató év végi cikksorozatunk következő része két egykori jóbarát csatáját eleveníti fel. Ami ugyanis 2014-ben még csak pletyka volt, az elég hamar az év elején biztossá vált: megromlott a viszont Orbán Viktor és Simicska Lajos között. Nem is kicsit. A tavalyi parlamenti választások utáni időszakban még csak abból lehetett sejteni a gondokat, hogy több helyen is megváltak Simicska Lajos fontosabb pozícióban lévő embereitől. Mára viszont nyíltszíni csata alakult ki, melynek során a "hadvezérek", Orbán és Simicska nyíltan támadják egymást. Igaz, pontosan talán csak ők maguk tudják, hogy mi is volt a kiváltó esemény.A
A "háború" eddigi leglátványosabb eseménye Simicska Lajos február 6-i kirohanása volt, melynek során annyit nyilatkozott a sajtóban, mint előtte évekig soha. Miután februárban a kormány a reklámadó megváltoztatására készült, Simicska Lajos a Népszavában hirdetett totális médiaháborút, majd egy nappal később a milliárdos vállalkozó érdekeltségébe tartozó Magyar Nemzet, mno.hu, Lánchíd Rádió és HírTV vezetői lelkiismereti okokra hivatkozva egyszerre nyújtották be a felmondásukat. Ezt követően Simicskánál mintha elszakadt volna valami, sorra adta a nyilatkozatokat, köztük a "leghírhedtebbé" vált "Orbán egy g**i!" mondat is ekkor hangzott el.
Kicsit később, de még szintén februárban - talán válaszul a hó eleji történésekre - az állami cégek szerződést bontottak a vállalkozó érdekeltségi körébe tartozó Mahirrel, sőt a köztévéből is elkezdődött Simicska kiszorítása, aki ezután újra "bepróbálkozott". Ezúttal ügynökváddal állt elő Orbánnal kapcsolatban, sőt még bizonyítékok létéről is beszélt. Ám ennek ellenére a vállalkozó nem lépett semmi konkrétat, megtette helyette Orbán.
A kormány ugyanis márciusban váratlanul leállíttatta a Közgép által épített M4-es autópálya építését. A Közgép azonban nem úszta meg ennyivel. Folyamatosan veszítette el a közbeszerzéseket idén, a tavalyinak a töredékét sikerült megnyernie értékben, ráadásul augusztusban 3 évre megpróbálták kitiltani is a céget a tenderekből arra hivatkozva, hogy a gönyűi kikötőfejlesztési pályázat során hamis adatokat szolgáltatott. Ez azonban nem állta meg a helyét, a bíróság Simicskáék mellé áll cáfolta a vádat. A döntés már csak vigaszdíjjal érhetett fel azok után, hogy minden második emberét kénytelen volt elküldeni a cégtől Simicska, pont az építőipari beruházásállomány drasztikus zuhanására hivatkozva.
Egy másik céggel azonban úgy tűnik, sikerrel jár ebből a szempontból a kormányzati kör. A főváros ugyanis váratlanul szerződést bontott a 760 budapesti hirdetoszlopot üzemeltető Mahir Cityposterrel, és december 31-ig el kell bontaniuk az összes köztéri hirdetőoszlopot. Mindez azért, mert a főváros 9 év után döbbent rá arra, hogy előnytelen a Simicskáékkal kötött szerződés.
+1
Cikkünkben részletesen nem tértünk ki, de a földbérleti szerződések területén is próbálkozott a kormány a Simicska birodalom gyengítésével. Lehetővé tették ugyanis, hogy az új tulajdonosok által a bérleti díjak felülvizsgálhatók legyenek, így a milliárdos vállalkozó érdekeltségei által használt területekért a korábbiak dupláját is fizethetik majd a cégek.
Lezáratlan ügyek
Noha nem közvetlenül Simicska nevéhez köthető a következő két esemény, mindenképpen érdemes kitérni rá, ezek ugyanis még egyáltalán nem lefutott ügyek. Lapértesülés szerint már a metrókból is kiszorítanák a milliárdos vállalkozó körét. Felülről jövő politikai nyomásra a BKV nem fogja meghosszabbítani azt a szerződést, amelyet a Metropol című ingyenes lap terjesztéséről kötött – írta november végén a Népszabadság. A lap fideszes forrásokból úgy értesült, határozott szándék a Metropol pozícióinak gyengítése, hiszen májusban a kormányfő kommunikációs tanácsadója, Habony Árpád is indított egy ingyenes újságot, a Lokált.
A másik lezáratlan ügy még ennél is nagyobb volumenű, hiszen a TV2-ről szól, melyben jelenleg elég nehéz megállapítani, hogy meg fél is van kedvezőbb helyzetben. Ami biztos: tárgyalások eredményeként Andy Vajna és a Simicska üzlettársaként ismert Fonyó Károly is megvette a TV2-t egy opciós szerződésnek köszönhetően. Az biztos, hogy SImicskáék már letették a vételárat, Andy Vajna vásárlását pedig mint már tudjuk: az Eximbank támogatta - többek között.
mfor.hu