4p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Már csak egy napjuk van a jelentkezésre azoknak a fiataloknak, akik idén valamelyik felsőoktatási intézményben szeretnének továbbtanulni. Döntésüket nem könnyíti meg az a felmérés, amit az Educatio Társadalmi Szolgáltató Kft. közel tízezer frissdiplomás – köztük 3000 Bsc/BA végzettségű - álláskeresési tapasztalatainak az összesítésével végzett el.

Az Educatio által készített elemzés szerint ugyanis a bolognai rendszerben végzettek kedvezőtlenebb munkaerő-piaci helyzettel szembesülnek, mint amire az osztatlan képzésben graduáltak számíthatnak. Tekintve, hogy 2009-ben kerültek ki az iskolapadból a bolognai rendszer első alapszakos diákjai, a felmérés jó lehetőséget adott arra, hogy kiderüljön, a munkaerő-piac mennyire tesz különbséget az új és a régi rendszerben végzettek között.

Még hátrányból indulnak a Bsc/BA-sok

A Bsc/Ba első évfolyamának végzése után egy évvel a volt hallgatók 56 százaléka dolgozik főállásban, míg a korábbi főiskolai és egyetemi képzésből kikerülők 76, illetve 75 százalékáról mondható el mindez. A nagyarányú különbség elsősorban azzal magyarázható, hogy míg az utóbbiak 26 százaléka, addig az alapszakos oklevéllel rendelkezők közel fele dönt úgy, hogy mesterképzésen bővíti az ismereteit – 28,7 százalékuk fő tevékenységként választja a továbbtanulást, 16,6 százalékuk pedig munkavégzés mellett koptatja tovább az iskolapadot.

A visszajelzések alapján az is megállapítható, hogy a bachelor diplomát szerzett pályakezdők foglalkoztatási mutatói kedvezőtlenebbül alakulnak, mint a hagyományos képzésből érkezőké. Míg a főiskolai vagy egyetemi oklevelet szerzők körében az állástalanok aránya nem éri el a 4 százalékot, addig a bachelor végzettségűek 4,4 százaléka nem talál munkát magának.

A nehezebb elhelyezkedés mellett a jövedelem szempontjából is kedvezőtlenebb a helyzetük, hiszen, míg a hagyományos egyetemi diplomával rendelkezők átlagosan nettó 165 ezer forintot vihetnek haza pályakezdőként, bachelor végzettséggel az átlagos összeg csupán 130 ezer forint. A munkaerő-piac – és a munkaadók – elvárásai azonban várhatóan évről évre egyre jobban alkalmazkodnak majd a bolognai rendszerből érkezők piaci jelenlétéhez, szakmai tudásához, hiszen fokozatosan egyre kevesebb a hagyományos képzésben végzettek száma.

A versenyszférában dolgozók bére az elmúlt két évben egyenletesen és nagyobb mértékben emelkedett, mint a közszférában dolgozóké.

Slágerszakmák

A felsőoktatásban részt vevők számára azonban nemcsak a frissdiplomásként való helytállás jelenti a nehézséget, de a megfelelő szak kiválasztása is legalább ekkora feladat. Az elmúlt évek tendenciáján - miszerint az aktuális slágerszakok nem igazán állnak összhangban a piac által meghatározott igénnyel - a kormány várhatóan a bevezetésre kerülő felsőoktatási törvénnyel próbál meg majd változtatni. A tervek szerint a jövőben nemcsak az államilag finanszírozott helyek keretszámait módosítja a piaci szükségletekhez mérten, de az oktatás struktúráját, minőségét is racionalizálnák. Ennek megfelelően az olyan szakot, mint például az újgörög, elég lenne csak egyetlen intézményben oktatni.

Ha a jövőben sikerül a munkaerő-piac keresleti és kínálati oldalát ilyen módon átfedésbe hozni, az a pályakezdő munkanélküliek számára is kedvező hatással lenne. A Nemzeti Foglalkoztatási Szolgálat (NFSZ) 2011 januári kimutatásai alapján ugyanis jelenleg 33,6 ezer diplomás álláskereső van az országban. Számuk az elmúlt év azonos időszakához képest 13,6 százalékkal, a decemberi adatokhoz képest pedig 10,4 százalékkal emelkedett.

Szakemberek szerint tavalyhoz képest 2011-ben nem várható lényeges változás a slágerszakmák terén. Az előttünk álló évben, mivel hazánkban több nagyvállalat tervez bővítéseket, a műszaki mérnökök könnyen találhatnak magunknak megfelelő pozíciókat, de ugyanebből kifolyólag a logisztikai mérnökök, és a minőségügyi szakemberek is keresettek lesznek.

Rajtuk kívül még az informatikai és a gazdasági végzettséggel rendelkezők találhatnak rövid időn belül megfelelő állást. Utóbbi esetében ugyanis az ún. Shared Service Centerek (pénzügyi szolgáltató központok) kínálhatnak megfelelő lehetőségeket, ők ráadásul előszeretettel alkalmaznak pályakezdőket is, bár a magas szintű idegen nyelvtudás alapkövetelmény.

Székely Sarolta
mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!