3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Egy hónap alatt négy cég került fel a panelfelújítók feketelistájára, mely immár hat minősítés nélküli vállalkozást takar.

Március 21-én még két cég szerepelt az Építésügyi Minőségellenőrző Innovációs Nonprofit Kft. (ÉMI) honlapján, mint feketelistára kerülő vállalkozás. Alig telt el egy, hosszú hétvégékkel tarkított hónap, a kizártak listáján már hat céget lehet találni. Ezek azok a cégek, akik komoly minőségbeli hiányosságok, vagy gazdasági-pénzügyi problémák miatt nem dolgozhatnak panelfelújításokon: nem szigetelhetnek, nem cserélhetnek nyílászárókat, nem végezhetnek korszerűsítési munkálatokat.

Minőségellenőrzéssel a korrektségért

A 2001-től elindult panelprogramban a közel 800 ezer panelháznak mindössze alig tíz százaléka esetében történt meg a felújítás, hiszen többször kifizetetlenség, pénzszűke miatt, vagy végelszámolás okán levonultak a vállalkozók a munkaterületről, de az is megtörtént, hogy a munka befejeztével derültek ki komoly hiányosságok a kész munkát illetően, vagy épp annak silány minősége okozott fejfájást a lakóknak. 2010-ben azonban elfogyott a pénz, és senki nem is törte magát azon, hogy újabb forrás kerüljön a panelprogramba. Vélhetően pont a korábbi csúfos véget ért történetek miatt sem. Ekkor jött az ötlet, hogy a már korábban is panelprogramok ellenőrzéséért is felelős ÉMI ismét vegye kézbe a feladatot. Ennek köszönhetően 2011-ben ismét lett forrás a programokra: a kormány 16 milliárdot szánt a 2011-2012-es évre, bár a beígért összeg elérte az 500 milliárdot. Mivel azonban ezek a felújítási munkák a tulajdonosok/lakók 50 százalékos önereje mellett zajlanak, a panelprogramok piaca közel 30 milliárdosra bővült.

Műszaki és gazdasági ellenőrzés

Az ÉMI honlapján megtalálható dokumentum szerint alapos ellenőrzésnek vetik alá a panelek felújításában részt vevő építőipari cégeket. Eszerint már eleve kizárásra kerülnek azok, akik végelszámolás alatt állnak, adóhátralékkal rendelkeznek, vagy azok, akik a megelőző három évben lezárult közbeszerzési eljárás során a valóságtól eltérő adatot tettek közzé, ugyanakkor szintén szempont, hogy ne legyen ellene jogerős bírósági határozat a gazdasági és szakmai tevékenységét illetően.

Pénzügyi mutatók és szakmai szempontok

Fontos az ÉMI számára a cég árbevétele, árbevétel arányos nyeresége és adózás előtti eredménye mellett a vállalkozás likviditási gyorsrátájának alakulása, az eladósodottság mértéke, illetve a saját tőkenövekedési mutató is. Az ellenőrzés során számít a megelőző 5 évben elvégzett munkák referenciajegyzéke, a rendelkezésre álló eszközök jegyzékét is megvizsgálják, a munkavállalók, vezető tisztségviselők végzettségét, képzettségét is górcső alá veszik, illetve a meglévő különböző környezetirányítási és munkahelyi egészségvédelmi rendszereket is átvizsgálják.

Az egyes vizsgálati szempontok alapján a vállalkozásoknak különböző pontszámokat adnak, és ennek összege alapján eltérő kategóriabesorolásokat kapnak. Az így minősített vállalkozás pedig csak azokon a lakóépület kivitelezésre irányuló pályázatokon vehet részt, mely szerződéses pályázat szerinti becsült értéke, vagyis a pályázatban bemutatott építési költsége megfelel a vállalkozás tevékenységi területen belüli szerződéses értékkategóriába sorolásnak. Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy például egy bruttó 230 millió Ft értékű magasépítési kivitelezési szerződés megkötésére irányuló pályázat során az M-C, M-B és M-A osztályokba tartozó minősített vállalkozók tehetnek érvényes ajánlatot, míg az M-D és M-E osztályokba tartozók nem.

Székely Sarolta
mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!