2p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Amennyiben a lengyel monetáris tanács kamatemelésről döntene, az tovább erősítené a zlotyt, ami a jelen körülmények között nem megengedhető - vélte a testület egyik tagja, akit a PAP lengyel hírügynökség idézett pénteken.

Adam Glapinski szerint a legjobb megoldás a zloty szempontjából az, ha az erősödése fokozatos, kiegyensúlyozott lenne. Zyta Gilowska, a tanács egy másik tagja szerint a jelenlegi kamatszint megfelel az ország gazdaságának.

Az illetékesek kijelentése abból a szempontból is fontos, hogy augusztusban még mindketten 50 bázispontú kamatemelést szorgalmaztak a tíztagú monetáris tanácsban.

A monetáris tanács november 23-án 3,5 százalékos történelmi mélyponton hagyta irányadó kamatát, ami így már 17. hónapja van a rekordalacsony szinten.

A testület legutóbb tavaly júniusban változtatott a kamaton, akkor negyed százalékpontos - 25 bázispontos - csökkentést hajtott végre.

A monetáris tanács augusztusi, majd szeptemberi, és októberi ülésén is felvetődött az alapkamat emelése, de végül elvetették azt. A novemberi kamatdöntés jegyzőkönyvét még nem ismertették, így nem tudni, hogy mi volt az egyes tagok véleménye.

A kamatemelés mellett érvelők szerint az utóbbi időben több olyan makrogazdasági mutató látott napvilágot, amely lényegesen jobb lett a vártnál, de meglódulni látszik az infláció. A kamatdöntők dilemmája, hogy ha kamatot emelnek, az visszafoghatja az inflációs növekedést, de lassítja a gazdaság bővülését. Ha viszont nem tesznek semmit, a kívánatosnál magasabbra nőhet az infláció.

Lengyelországban 2,8 százalék volt az októberi éves infláció, ami meghaladta a szeptemberi 2,5 százalékot. Az éves infláció ezzel először haladta meg az idén a lengyel jegybank 2010. évi 2,5 százalékos inflációs célját.

Lengyelország hazai összterméke (GDP) 3,5 százalékkal nőtt a második negyedévben. Az idei első három hónapban 3,0 százalékkal nőtt a lengyel gazdaság éves összevetésben.

A Nemzetközi Valutaalap (IMF) a múlt hónapban úgy vélte, hogy az idei lengyel GDP 3,5 százalékkal, jövőre 3,75-4,0 százalékkal nőhet.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!