5p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Gazdaságunk minden kétséget kizáróan nehéz másfél év előtt áll. Kiapadnak a pénzforrások, megrendelést veszíthetnek a cégek, tízezrek kerülhetnek az utcára. Éppen ezért a gazdaságélénkítésnek a közeljövőben a piacról, a pénzről és a munkahelyek megtartásának segítéséről kell szólnia. Cikksorozatunk ezúttal az elérhető támogatásokat, hitelfelvételi lehetőségeket gyűjti egy csokorba.

(Mfor-montázs)

Ami a piacot illeti, a válságkezelő és gazdaságélénkítő csomag egyik fő feladata a keresletélénkítés, ami egyaránt célozza a hazai cégek külföldi piacainak megtartását, illetve a belföldi kereslet élénkítését. A hazai keresletélénkítés elsődleges forrásai a következő években az európai uniós támogatások lesznek.

Már most döntés született több mint 2000 milliárd forintnyi olyan beruházásról, ami elsősorban az építőipar (1800 milliárd forint), az infokommunikáció (200 milliárd forint), illetve a gépbeszerzések (100 milliárd forint) területén jelent megrendelést, és azon keresztül munkát ezekben az ágazatokban a következő két évben, tudtuk meg a Nemzeti Fejlesztési és Gazdasági Minisztériumtól.

Mindezek mellett a Kormány a külső piacokon diplomáciai offenzívával szeretné helyzetbe hozni a magyar vállalkozásokat, ennek keretében "személyre" szabott tanácsadással támogatja őket, és több forrást biztosít e cégek külföldi működésének támogatására, csökkenti kockázataikat. Belföldön támogatja a magyar beszállítók kapcsolódását a nagyvállalatokhoz, újabb befektetőket hoz Magyarországra (növelve a munkahelyek számát és megrendeléseket biztosítva a magyar cégek részére); felkészíti az önkormányzatokat, hogy vonzó, befektetőbarát célpontjai legyenek a beruházóknak, illetve képesek legyenek megtartani azokat; és emeli a gazdaságfejlesztési pályázatokon az ingatlanfejlesztésre igényelhető támogatások arányát.

Milyen pályázati és hitelfelvételi lehetőségekre számíthatnak a vállalkozások?

A pénzpiac tekintetében a mostanihoz hasonló helyzetekben a Kormánynak abban van felelőssége, hogy a vállalkozásoknak forrást biztosítson, ha azok a szokott módon a kereskedelmi bankokon keresztül nem jutnak forrásokhoz. Miután a vállalkozások ma nehezebben jutnak pénzhez az egyes pályázatokon, a banki források pedig elapadnak, a Kormánynak reagálnia kell a megváltozott körülményekre, és közvetett vagy közvetlen módon kedvező feltételekkel kell segítenie a vállalkozásokat. Erről szól többek között a beígért 1400 milliárd forintos csomag, amelynek elemei a következők:

(Mfor-montázs)

A csomag elemeit a vállalkozások direkt módon, az MFB-n, a kereskedelmi bankokon és uniós pályázatokon keresztül érhetik el.

A Kormány amellett, hogy a tavaly-tavalyelőtti átlagos 17 százalékos szintről 33 százalékra növelte a KKV-k uniós forrásokból való részesedését, jelentősen könnyítette az uniós pályázatok feltételeit is: átcsoportosításokkal több pénzt tesz elérhetővé, könnyíti a belépési feltételeket, növeli az előleg összegét, illetve a támogatás arányát.

Korábban 30-40 százalékos támogatást kaphatott a pályázó, de a jövőben 50, sőt a leghátrányosabb helyzetű térségekben akár 70 százalékos támogatási arány is elérhető, tudta meg az mfor.hu a szaktárcától.

A tervek szerint növekedni fog továbbá januártól az uniós támogatásokra fizetett előleg összege is, – december 10-i bejelentés szerint 40 százalék előleget vehetnek fel az uniós pályázatokon indult vállalkozók -, a növekedési elvárásokat pedig a korábban az infláció fölött meghatározott mérték helyett a GDP-alakulásához kötik majd. Így ha a gazdaság lassul, akkor nem kell a vállalkozásoknak inflációt meghaladó eredményt bemutatniuk az uniós pénzekért cserébe. Ugyanígy növelheti a pályázatképes kkv-k arányát, hogy a korábbi 5 százalékos árbevétel-csökkenési határ helyett akár 25 százalékkal csökkenő árbevétel mellett is pályázhatnak a vállalkozások.

A gazdaság és a vállalkozások működéséhez pénzre, forrásra van szükség. Ezt szolgálja a hitel + hitelgarancia + kamattámogatás hármasa. Az Új Magyarország Mikrohitel esetében kedvezőbbé váltak a mikrohitelek igénylésének feltételei. A mikrohitel összege 6 millió forintról 10 millió forintra emelkedett, miközben a futamidő 5 évről 10 évre nőtt. A korábbi hat hónapos kivárási idő egy hónapra csökkent. Mindez azt jelenti, hogy egy mikrovállalkozás továbbra is a jegybanki alapkamatnál kedvezőbb feltételekkel (jelenleg 6,5 – 11 százalék között), de az eddigieknél hosszabb futamidőre vehet fel hitelt.

Hitelgarancia, uniós pénzekből

Uniós forrásokból hitelgaranciát nyújt a Kormányzat a kis- és közepes vállalkozások számára a kereskedelmi bankokon keresztül. A mikro-, kis és középes vállalkozások akár 100 millió forint hitelt is igényelhetnek kedvező kamat mellett úgy, hogy a hitelek akár 80 százalékára az állam vállal garanciát helyettük.

A portfoliógarancia esetében az állam a bankok és a mikro hitelezők, egy-egy - kkv-knak szóló - nagyobb hitelcsomagjára vállal garanciát. A 80 százalékos mértékű hitelgaranciát csak akkor hívja le a pénzintézet, ha a kedvezményes hitelt felvett kisvállalkozás azt nem tudja visszafizetni, vagy bedől. Mivel ez a bedőlési arány a hitelállomány viszonylag kis részét érinti (tapasztalatok szerint 4-5 százalék között), ezért adott egységnyi forrással (akár jelentős biztonsági ráhagyás mellett is: 4-5 százalék helyett akár 10-15 százaléknyi bedőlést is biztosítva) többszörös értékű hitelállomány kihelyezése garantálható.

Menedzsment Fórum

 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!