4p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Bár 2009-re megnőtt a gazdasági növekedés visszaesésének az esélye, a hazai kis-és középvállalkozások közül sokan racionális gazdálkodással próbálnak úrrá lenni a helyzeten. A kis cégek másik része azonban még mindig nem túl optimista.

Az élet megy tovább (Mfor-montázs)

A nagyobb és/vagy külföldi tulajdonban cégek sem értékelik jobbnak a helyzetüket, mégis a tisztán magyar tulajdonban lévők azok, akik legkedvezőtlenebbül látják kilátásaikat és számítanak romlásra. A hazai vállalatok meghatározó többsége fejlődése legfőbb akadályának a túlzott adóterhelést és a szűk vásárlóerőt tartja, áll az ECOSTAT tanulmányában.

A különböző nagyságú cégek között a közepes- és a nagy cégek esetében beszélhetünk leginkább stagnálásról vagy visszaesésről, mégis a legkedvezőtlenebbül a mikro-cégek látják a jövőt a 2008 első félévében tapasztalt enyhe javulás után, tudtuk meg a hasonlóan kedvezőtlen képet festő MKIK GVI (Gazdaság- és Vállalkozáselemző Intézet) legfrissebb felméréséből. A középvállalatok bizalom-csökkenésében a külpiaci kereslet csökkenése is érezhető szerepet játszik.

A pénzügyi válság az üzleti helyzet és a kilátások idei javulását törte meg, amely a 2007-es megszorító csomag hatása után kezdett kibontakozni a magyar vállalatok körében.

A cégek egy része azonban az elemzők szerint túlreagálja a válságot, míg a másik részük kétségtelenül reálisan méri fel a ténylegesen romló kilátásokat.

A konjunktúra-mutató minden összetevőjében a negatív elmozdulás a jellemző. Mind a belföldi, mind az export értékesítés iránti keresletet és az elmúlt hónapok forgalmát romlónak ítélik meg a válaszadó cégek, és a következő fél évben sem számítanak másra.

Az ágazatok között a szállításon kívül mindenhol csökkenést jeleznek a konjunktúra-mutatók, legnagyobb arányban az iparban, az idegenforgalomban, a kereskedelemben, valamint az egyéb szolgáltatásoknál.

A cégek a beruházások elhalasztásával reagálnak a romló konjunkturális kilátásokra, ami nemcsak az építési beruházásokat, hanem a gépberuházásokat is a mélybe húzza – derül ki a felmérésből.

A gazdaság hosszú távú fejlődése szempontjából nagyon kedvezőtlen, hogy a beruházási aktivitás csökkenése immár hosszú idő, konkrétan a 2000-es év nyara óta tetten érhető, és 2008 áprilisa óta még tovább erősödött. Különösen kedvezőtlen az építési beruházások helyzete, amelyek immár öt éve a negatív tartományban mozognak (többségében vannak azok a cégek, amelyeknél nincs beruházás, vagy csökkenni fog a beruházási aktivitás, és kisebbségben azok, amelyeknél nem várható változás, vagy a beruházási aktivitás növekedésére lehet számítani).

A gépek vásárlására vonatkozó beruházási aktivitás romlása a tulajdon típusa szerint minden cégcsoportban megfigyelhető: a külföldi tulajdonban lévőket éppúgy érinti, mint a magyar tulajdonúakat.

A beruházási aktivitás növekedésével inkább csak a belföldre szállító cégek számolnak (31 százalék), az exportáló cégek várható beruházási aktivitása ettől elmarad. Cégnagyság szerint nem láthatunk nagyobb különbséget a cégek várható beruházási aktivitása között.
A versenyszektorba tartozó cégek várható munkaerő-keresletében újra negatív fordulat kezd kibontakozni a várható kereslet-visszaesés hatására. A cégek várható munkaerő kereslete április óta ismételten csökkent és újra nagyobb (mintegy 15 százalékkal) az elbocsátást, mint a létszámfelvételt tervező cégek aránya.

Némileg enyhít a helyzeten, hogy e várható csökkenés nem a legnagyobb mértékű 1998 óta: 2005 áprilisában sokkal visszafogottabb volt a cégek várható munkaerő kereslete, mint most. Jövőre a cégek 28 százaléka tervezi csökkenteni és 13 százaléka növelni a foglalkoztatottak számát, a többi cég a létszám megtartását irányozza elő.

Továbbra is sok helyütt gondot okoz a kintlévőség-kezelés. A megkérdezettek csupán 4 százalékának nincs kintlévősége, miközben a fennmaradó 96 százalék egyértelműen a rossz gazdasági körülményeket okolja a helyzetért és nem a cégének belső ügyeit. Ráadásul a vezetők felének nem minden esetben van határozott koncepciója vagy stratégiája a kintlévőségeik kezelésére.

Menedzsment Fórum 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!