3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Cahjagín Elbegdordzs mongóliai államfő Oroszországban tárgyalt kedden, hogy segítséget kérjen a kimaradozó energiahordozó-szállítások ügyében, de a mongóliai Dornod uránlelőhely kitermelésére alakítandó vegyes vállalat kérdésében nem történt előrelépés - adták hírül a szerdai orosz lapok bő terjedelemben.

A mongol államfő mind Dmitrij Medvegyev elnöknél, mind Vlagyimir Putyin kormányfőnél felpanaszolta, hogy országában akadozik a vetés, leállt a tömegközlekedés egy része és számos termelőüzem is az üzemanyag hiánya miatt. Oroszország ugyanis gyakorlatilag Mongólia egyetlen szállítója.

A kimaradásokhoz az oroszországi üzemanyagválság megoldására tett lépések vezettek. Az idén Oroszországban megszüntették az Euro-2 benzin értékesítését, és a kormány nyomatékosan indítványozta a benzinárak csökkentését. Ettől az export az első félévben 50 százalékkal nőtt, mert jövedelmezőbbé vált, mint a belső piac igényeinek kielégítése, és számos vidéken hiány támadt. Ennek a helyzetnek akart véget vetni a kormány, amikor május 1-jével bevezette a benzinre és a dízelre az exportvámot. A belföldi árak stabilizálódni kezdtek, az export csökkent, de mivel a belföldi piacra szállítani továbbra sem elég jövedelmező, a hiány nem szűnt meg, ezért egyebek között Mongólia sem kapott annyi üzemanyagot, amennyire szüksége lett volna.

Mongólia fő szállítója az állami Rosneft, és orosz szakértők szerint a mongol kormánynak már rég más partnereket is kellett volna keresnie, de elsősorban a meglévő kormányközi megállapodásra hagyatkozott.

A mostani találkozón a felek a kormányközi tárgyalások folytatásában állapodtak meg, de az orosz fél jelezte, hogy a szállítások javításának és az árak esetleges mérséklésének a feltétele az lehet, hogy a Rosneft bejusson a mongóliai belső piacra, ahol már korábban is részt akart venni az üzemanyag-értékesítésben.

Problémásnak bizonyult a Dornod uránlelőhely feltárására alakítandó vegyes vállalat kérdése is. A Dornod lelőhely tartaléka mintegy 22 ezer tonna. Az évek óta folyó tárgyalások Vlagyimir Putyin tavaly decemberi mongóliai látogatása alkalmából jutottak el oda, hogy a vegyes vállalat 51 százaléka a mongol állam kezében marad, amely a koncessziókat és a lelőhelyeket adja, 49 százalék pedig a Roszatomhoz tartozó ARMZ tulajdonában, amely biztosítja a feltárás finanszírozását. Az utóbbi olyan területeket követel, amelyek mentesek a jogi kockázatoktól. Az uránban gazdag terület nagy része körül ugyanis jogi vita folyik a kanadai Khan Resources között, amely el akarta adni a birtokában lévő koncessziókat, de Mongólia visszavonta ezeket. A lelőhelyen egyébként eredetileg szovjet szakemberek dolgoztak, ők azonban a Szovjetunió széthullása után távoztak.

A moszkvai tárgyalásokon aláírtak több gazdasági tartalmú dokumentumot, valamint egy megállapodást közös természetvédelmi terület kialakításáról, a közös határon ugyanis az Oroszországban korábban nem honos dzeren antilopok (Procapra gutturosa) ezrei vándorolnak rendszeresen oda-vissza.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!