6p

Az MNB számításai szerint 2009 végére 6-7 százalékra emelkedhet a nem fizető hitelek aránya a hazai bankrendszerben, ez pedig jelentős veszteségeket okozhat a pénzintézeteknek is - hangzott el egy hétfői sajtóbeszélgetésen. Simonyi Tamás, a KPMG szakembere azonban úgy véli, szerencsére a hazai bankok tőkeellátottsága jó, sőt, az OTP akár a régiós összeomlás nyertese is lehet.

Kezdhetnek idegeskedni a hazai bankárok is? (Mfor-montázs)

"Az elmúlt hónapokban küszöbön állt a világ bankrendszerének összeomlása, aminek beláthatatlan következményei lettek volna. Ezt végül elsősorban az amerikai kormány akadályozta meg, egyes becslések szerint ennek az akciónak a költsége eddig mintegy 4000 milliárd dollárra tehető" - mondta egy hétfői sajtóbeszélgetésen Simonyi Tamás, a KPMG közép-kelet európai pénzintézeti tranzakciókért felelős vezetője. A bankcsődök hullámai mostanra hazánkat is elérték, sőt egyesek szerint itthon még csak most jön a neheze.

December óta kétszer annyian nem fizetnek


A bankok több területen szenvedhetnek el veszteségeket a jelenlegi helyzetben, ezek közül a legjelentősebb a hitelezés területén elszenvedett veszteség - emelte ki előadásában Simonyi Tamás. Ráadásul az itt elszenvedett veszteség nem is jön vissza, mint például a devizapozíciók esetében, ahol a cégek általában nem realizálják a mínuszt.

"Itthon a 90 napon túli késedelmes fizetések aránya 4 százalékra emelkedett a tavaly év végi 2 százalék körüli szintről. A példák pedig azt mutatják, hogy ha valaki 90 napig nem fizet, az már nagy valószínűséggel nem is fog" - vázolta fel a KPMG szakértője. A jegybank becslései szerint ez az arány az év végére 6-7 százalékra emelkedhet, aminek körülbelül a fele jelenik meg nettó veszteségként a bankoknál.

Simonyi szerint a magyar bankok szerencséje, hogy viszonylag konzervatív volt a hitelkihelyezésük, a lakáshitelek esetében például a fedezet aránya 70 százalék körül volt a hitel értékéhez képest. "Többek között ezért nem kapkodnak a bankok a fedezetekkel, mivel ha ilyen mennyiségű ingatlant hirtelen a piacra borítanának, akkor az jelentősen lenyomná az árakat, ami további veszteségeket okozna" - vélekedik a szakember.

Az autóhitelek esetében azért nehezebb a helyzet, mert ott lényegében önerő nélkül adtak hiteleket, ráadásul azokat az autókat, melyeket most visszaadtak az ügyfelek, kénytelenek a piacra dobni, mert csak veszítenek az értékükből az amortizáció miatt. A fogyasztási hitelekre szintén az volt a jellemző, hogy nem nagyon kértek fedezetet a bankok, ezért ezeket most csak fillérekért tudják továbbadni követeléskezelő cégeknek.

Simonyi Tamás szerint a vállalati hitelek területén elsősorban a kis- és középvállalkozások okozhatnak gondot a bankoknak, a nagyvállalatok ugyanis jobban bírják a gyűrődést, mint az alultőkésített kkv-k.

"A magyar bankrendszer tőkemegfelelési mutatója jelenleg 11 százalék körül van, a bedőlő hitelek miatti veszteség következtében ez mintegy 2 százalékkal csökkenhet, de még így is felette marad a bázeli alapelvekben meghatározott 8 százalékos küszöbnek" - emelte ki a KPMG szakértője. Ugyanakkor ez nem jelenti azt, hogy egy-egy cégnél konkrétan ne lehessenek problémák a tőkével, akkor viszont a külföldi anyabank kisegíti őket - tette hozzá.

Az OTP lehet a régiós összeomlás egyik nyertese

A legnagyobb magyar bank, az OTP esetében a tőkemegfelelési mutató 14 százalék körül van köszönhetően részben a Garancia biztosító tavalyi eladásának. Az OTP jól csinálta, nem olvadt el az alaptőkéje, így állami nem szerzett benne tulajdonrészt. Ezért potenciálisan a kelet-európai összeomlás egyik nyertese lehet a későbbiekben - vélekledik Simonyi Tamás.

A legtöbb banknál ugyanis az állam a segítség egyik feltételeként kikötötte, hogy a következő években nem terjeszkedhet a cég, nem hajthat végre akvizíciókat. Az OTP-nek viszont lesz lehetősége terjeszkedni, válogathat majd a lehetőségek között alacsonyabb árakon, mivel nem lesz konkurencia - vázolta fel a KPMG szakértője.

"Nagyon jó húzás volt a Garancia eladása, mivel abból a pénzből erősítették meg a bankot, bár akkor még nem lehetett tudni, hogy ilyen nehéz helyzetben lesz a bankszektor. Vélhetően az OTP menedzsmentje maximalizálni akarta a biztosítóért kapott pénzt, utólag kijelenthető, hogy ez jól sült el" - tette hozzá Simonyi.

Nem fog visszapattanni a világgazdaság

A világ legfejlettebb országainak államadóssága a következő években eléri majd a GDP 100 százalékát, mivel hatalmas összeget költöttek el bankmentésre. Ez később is nehéz helyzetbe hozza majd az államokat, ezért várhatóan a világgazdaság fellendülése nem lesz ugrásszerű - vélekedik Simonyi Tamás. Ez elsősorban az Egyesült Államokra igaz, kevésbé érintheti például Németországot, ami számunkra kimondottan jó hír. A KPMG szakembere szerint Ázsia lényegesen jobban jöhet ki a mostani válságból, elsősorban Kína.

A kelet-európai régióban jelenleg Lettország van a legrosszabb helyzetben, ott ugyanis az állam elbocsátja a közalkalmazottak mintegy 40 százalékát, a többiek pedig 20-30 százalékos fizetéscsökkentésre kell, hogy felkészüljenek. "Ez azt jelenti, hogy a lett állam szinte leépül" - vélekedik Simonyi Tamás. A balti állam legnagyobb problémája, hogy a lakosság többsége devizában adósodott el, ezért nem akarja a lett kormány leértékelni a latot. "Magyarország szanatórium ahhoz képest, ami Lettországban történne, ha a latot 50 százalékkal leértékelnék" - éreztette a helyzet komolyságát a KPMG szakértője.

"Hazánknak nem Szlovákiáról, hanem Csehországról kéne példát vennie, mivel ők tartósan tudnak stabil növekedést produkálni. Szlovákia épp egy olyan iparágra, az autóiparra helyezte a hangsúly mely most a legnagyobb vesztesek között van, ami ott most történik, az még csak a kezdet" - mondta Simonyi.

A KPMG szakembere szerint ha egy ország 8-10 százalékos gazdasági növekedést produkál, abból hosszú távon nem sok jó sül ki, ez volt megfigyelhető az elmúlt években Szlovákiában és a Balti-államokban. Éppen ezért szerinte sokkal szerencsésebb egy tartósan 3-4 százalékos gazdasági növekedés, amit például Csehország produkált az elmúlt években.

Beke Károly

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!