3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Bőkezű szponzor az állami tulajdonú villamosművek, ha kormányközeli kedvezményezettekről van szó. Ha másokról, akkor nem annyira.

Múlt héten derült ki, hogy a kormányközeli, álcivil CÖF-CÖKA tavaly 508 millió forintos támogatást kapott az állami tulajdonú MVM Magyar Villamos Művek Zrt.től, mellyel a szponzorációjuk felülmúlta a legnagyobb ellenzéki pártokét is. Miután fény derült az eddig titkolt felállásra, az MVM tagadta, hogy közpénz lenne az a közpénz, amit a cöfösöknek ad. Ezen felbuzdulva az Átlátszó nem átallott 37 ezer forintot kifizetni a dokumentumokért, és összeszedte, hova adott még támogatást az elmúlt években MVM, és hogy mennyit. A listából kiderül, hogy a villamosművek bőkezű adományozó, ha kormányközeli kedvezményezettekről van szó, de ha a szponzoráltak távolabb esnek a Fidesztől, akkor nem annyira.

A cikk szerint az MVM az elmúlt években adózás előtt 50 milliárd körüli eredményeket tud felmutatni, és évi egymilliárdot fordítottak támogatásokra, amiben a sportszponzorációk - köztük az MVM-Veszprém kézilabdacsapat - is benne vannak. Karitatív szervezeteknek akkor fizet szépen a villamosművek, ha azok megfelelő politikai beágyazottsággal bírnak, ellenkező esetben nagyságrendekkel kevesebb támogatást utalnak.

Csiba Péter, az MVM Zrt. elnök-vezérigazgatója

A Magyar Ökumenikus Segélyszervezetnek például Lévai Anikó az egyik „jószolgálati nagykövete”, röppent is nekik a 45 millió. Hegedűs Zsuzsa miniszterelnöki tanácsadó alapítványa, a Minden Gyerek Lakjon Jól 10 milliót kapott, az alapítói között Lévai mellett Kövér Lászlót is felsorakoztató Nemzetközi Gyermekmentő Szolgálat pedig 35 millió forint támogatásban részesült.

Ehhez képest Böjte Csaba gyermekmentő missziója, a Dévai Szent Ferenc Alapítvány 850 ezer forintot kapott az MVM-től, és a további, kisebb, beteg gyerekeket segítő szervezetek, melyek be tudtak kerülni a cég támogatottjai közé, jellemzően százezer-ötszázezer forinthoz jutottak az Átlátszó összesítése szerint.

A szájt azt is hozzátette ugyanakkor, hogy ugyanebben az évben 6,5 millió jutott a szatmári katolikus püspökség óvodájának játszóterére, és tény, hogy évről évre 1-1 millióval támogatnak három, lovas terápiával foglalkozó civil szervezetet.

Szépen oszt az MVM olyan helyekre is pénzt, ami még karitatív karmapontokat sem hoz, viszont még egyértelműbben kormányközeli. Ilyen Kuna Tibor két cége, a Young & Partners és a Trinity Communications, előbbi 2014-ben 70 milliót kapott, utóbbi egy évvel később 56-ot.

A sportszponzorációkból is jól kiolvasható a politikai háttér elmúlt évekbeli átrendeződése, a második legnagyobb támogatást ugyanis 2014 óta a Simicska Lajos-közeli veszprémi férfi kézilabdacsapat kapta, 234 milliót, majd a rá következő évben 293 milliót. Orbán Viktor és Simicska G-napos szakítása után azonban történt némi változás, tavaly már csak 170 millió érkezett Veszprémbe az MVM-től, nyáron pedig hivatalosan is bejelentették, hogy a Telekom lesz a névadó szponzor.

És akkor még egyszer: a CÖF-CÖKA tavaly 508 milliót kapott az MVM-től.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!