3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A magyarországi közepes vállalkozások TOP-100-as listájába tartozó cégek egy foglalkoztatottra jutó GDP termelése tavaly meghaladta a 12 millió forintot, ami több mint háromszorosa a középvállalati átlagnak - áll az Ecostat gazdaságelemző és Informatikai Intézet összeállításában.

A TOP 100-as rangsort az Ecostat kutatóintézet a hozzáadott érték termelése alapján állította össze. A TOP 100-ba tartozó vállalkozások átlagosan 150 főt foglalkoztatnak, amely másfélszerese a középvállalati átlagnak.

A bruttó hozzáadott érték, a GDP növekedése a Közép TOP-100 körben dinamikus volt, mértéke megegyezett az exportteljesítmény emelkedésével, 12,7 százalékkal. A Közép-TOP 100 adózás előtti eredménye a feldolgozóipari topcégeknél 13 százalékkal bővült. A ranglistán szereplő többi 50 vállalkozás közül a kereskedelmiek és a gazdasági tevékenységet segítő szolgáltatást végzők átlagosan nem tudták nyereségüket növelni.

Szárnyalnak a tanácsadók

A középvállalatok közül a kereskedelmi és a gazdasági tanácsadó szolgáltatást végzők a leghatékonyabbak. Az utóbbiak közül a számítástechnikai és tervező cégek vannak többségben. A sikeres középvállalati kereskedők között a gyógyszer- és szoftverkereskedők dominálnak. Rajtuk kívül mindössze 8 ágazat vállalkozásai kerültek a toplistára, 5-9 céggel képviselik az adott tevékenységi kört.

Az élelmiszeripari cégek, a kiadók és építő-anyagipari szervezetek mellett a gépiparból is számos cég került fel a listára, a közlekedés és hírközlési ágazatból azonban szerény, 3-3 vállalat.

Hosszú évek óta nem szerepel azonban egyetlenegy vállalkozás sem a mezőgazdaság, textil- és ruházati ipar, a szálláshely szolgáltatás és vendéglátás, valamint az oktatás, egészségügy és egyéb személyi és közösségi szolgáltatás ágazatokból - állapítják meg.

A magyar GDP-ben is fontos a részarányuk

A középvállalatok száma az utóbbi évben nem változott. Az 5500 középcégből 1000 létszáma 50 fő alatti. Tavaly a közepes vállalkozások növekedési üteme lelassult, ennek következtében a vállalati szektorban betöltött egyötödös részarányuk kissé csökkent, 19 százalékra. A vállalatcsoportban alkalmazottak létszáma 3 százalékkal volt kevesebb, mint korábban.

Tavaly a valamivel több mint 800 külföldi tulajdonú közepes vállalkozás egy alkalmazottra jutó GDP értéke 8,1 millió forint (32,2 ezer euró) volt, ennek kevesebb, mint felét (15,2 ezer eurót) a személyi jellegű ráfordítások tették ki.

A középvállalatok exportja tavaly megközelítette az 1.700 milliárd forintot, árukivitelünk 13,7 százalékát. Ennek mintegy háromnegyedét a külföldi érdekeltségű vállalkozások realizálták.

A középvállalkozások TOP 100-as listájának első öt helyezettje: Ursa Salgótarjáni Üveggyapot Zrt., Xella Magyarország Építőanyag-ipari Kft., KFKI-LNX Hálózatintegrációs Zrt., Colas-Északkő Bányászati Kft. és a Loreal Magyarország Kozmetikai Kft.

MTI/Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!