3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Skóciának újból EU-tagságért kellene folyamodnia, ha függetlenné válik Nagy-Britanniától - erre tett közvetett, de teljesen egyértelmű utalást az Európai Bizottság elnöke.

José Manuel Barroso, akit a BBC televízió HardTalk című napi politikai interjúműsorának hétfői kiadásában szólaltattak meg, kijelentette: ha egy ország függetlenné válik, akkor jogi szempontból új ország jön létre, és tagságért kell folyamodnia az EU-hoz.

Az interjúban - amely hétfő este kerül adásba, de a BBC már előzetesen részleteket ismertetett belőle - Barroso többször is hangsúlyozta, hogy Skócia függetlenségi törekvéseit nem kívánja kommentálni, hanem általánosságban beszél, ám a BBC-riporter ismételten jelezte, hogy a kérdést a két év múlva tervezett skót függetlenségi népszavazással kapcsolatban tette fel.

A többször megismételt kérdésre az EU-bizottság elnöke határozottan leszögezte: a jelenleg érvényes uniós doktrína alapján ha egy ország valamely része függetlenedni kíván, akkor független államként "természetesen" újból kérnie kell felvételét az EU-ba. Barroso szerint a szabályok ezt "nyilvánvalóvá teszik".

Az EU-bizottság vezetője egyértelművé tette ugyanakkor azt is, hogy Skócia függetlenné válása esetén az Egyesült Királyság többi országának a jogfolytonosság elve alapján nem kellene újból EU-tagságért folyamodnia.

A skót függetlenséget pártoló erők azonban már korábban elvetették azt a felvetést, hogy Skóciának - ha elszakad Nagy-Britanniától - megszűnne uniós tagsága is. Érvük az, hogy Skócia továbbra is az Egyesült Királyság tagja maradna, és államfőjének ismerné el a mindenkori brit uralkodót.

Az Egyesült Királyságot jelenleg Anglia, Wales és Skócia uniója, valamint a Nagy-Britannián kívüli, de a brit korona fennhatósága alá tartozó Észak-Írország alkotja.

Alex Salmond skót kormányfő, a Skóciát többségben kormányzó Skót Nemzeti Párt (SNP) vezetője januárban hirdette meg hivatalosan, hogy Skócia 2014-ben népszavazást tart függetlenségéről.

A referendum kitűzött időpontja jelképes jelentőségű, 2014-ben lesz ugyanis a hétszázadik évfordulója az 1314-ben, Bannockburn mezején megvívott csatának, amelyben Robert Bruce skót király néhány ezres serege megsemmisítő vereséget mért II. Eduárd angol uralkodó többszörös túlerőben lévő haderejére.

Ezt a skót történetírás az angol hódítási kísérletek ellen folytatott háborúk legnagyobb skót katonai diadalaként tartja számon.

A két királyság hivatalosan végül csak 1707-ben, a londoni és az edinburghi parlament által kölcsönösen szentesített uniótörvények alapján egyesült.

A skót kormány által meghirdetett népszavazáson ennek a három évszázados uniónak a további sorsáról kell majd dönteni.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!