4p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Görögország változatlanul a világ második legkockázatosabb adós országa Venezuela után, de a legmagasabb kockázatú államadósok tízes globális listájára még két további euróövezeti tagállam, Portugália és Írország is felkerült az elmúlt negyedévben - áll az egyik vezető londoni piaci adatszolgáltató csoport pénteken ismertetett negyedéves összesítésében.

A CMA DataVision idei harmadik negyedévzáró listáján - amely az államadósság-törlesztési leállás kockázata ellen kínált származékos biztosítási csereügyletek (credit default swaps, CDS) szeptember végi árazásai alapján sorolja be az egyes szuverén adósokat - a súlyos adósság- és államháztartási gondokkal küszködő Görögország mögött néhány hellyel, a 6. helyen Portugália áll. Írország a cég besorolási módszertana szerint a világ kilencedik legkockázatosabb államadósa.

Ez utóbbi két euróövezeti tagállam még nem szerepelt a CMA által nyáron összeállított előző negyedéves adóskockázati kimutatás felső tízes mezőnyében.

A tíz legkockázatosabb szuverén adós között összesen négy EU-tagország van az új listán; a tizedik helyen jelenleg Románia áll.

Magyarország sem sokkal maradt le a tízes listáról: a 11. helyezett Lettország után a 12. legkockázatosabb adós volt a szeptember 30-án mért 320,6 bázispontos CDS-piaci záróárfolyam alapján.

Azóta azonban jelentősen javult a magyar államadósság-törlesztési kockázat megítélése a londoni piacon. A CMA DataVision pénteki napközbeni adatsora szerint  a magyar szuverén törlesztési leállás kockázatára köthető piaci biztosítási tranzakciók árazása az aznapi londoni kereskedésben 277 bázispont körüli szinten járt.

Magyarország államadós-kockázati megítélése már hetek óta folyamatosan javul a londoni CDS-piacon. Október elején 320, szeptember elején még 370 bázisponthoz közeli magyar CDS-árfolyamokat mértek a londoni piacon.

Június eleje óta ezen a héten csökkent először 300 bázispont alá a magyar CDS-kontraktusok díjszabása Londonban.

A péntekre kialakult árazás azt jelenti, hogy a magyar szuverén törlesztési leállás kockázatára biztosítási tranzakciókat kínáló piaci szereplők jelenleg 277 ezer euró körüli éves díjat kérnek minden 10 millió euró magyar államadósság után a befektetőktől az irányadó ötéves futamidőre. A magyar CDS-kontraktusok így most csaknem 100 ezer euróval olcsóbbak, mint a múlt hónap elején.

A CMA számítási modellje szerint a jelenlegi magyar CDS-árszint arra vall, hogy a londoni adósságpiac hozzávetőleg 18 százalékos kumulatív valószínűséggel árazza Magyarország mint szuverén adós nem fizetővé válását ötévi távlatban.

A valószínűségi modell Görögország esetében ugyanerre - szintén ötéves időtávlatra szóló, halmozódó kockázati számítási módszerrel - 47 százalékos esélyt mutat a pénteki, 738 bázispont körüli görög CDS-árazás alapján, vagyis a piac megítélése szerint Görögország jelenleg több mint két és félszer kockázatosabb államadós, mint Magyarország.

A görög szuverén adósi kockázat nagyon rossz megítélését jelzi az is, hogy Görögország az egyetlen euróövezeti tagállam, amelyet több hitelminősítő is - Moody's Investors Service, Standard & Poor's - befektetésre már nem ajánlott osztályzati kategóriába sorolt vissza.

A Londonban pénteken kiadott negyedéves összegzésben a CMA DataVision megállapította, hogy a feltörekvő Európának "jó negyedéve volt" az idei harmadik három hónap, mivel mindegyik térségi ország államadósi CDS-árazása csökkent. A legjobb teljesítő a csoportban Bulgária volt, amelynek CDS-tranzakciói a szeptember 30-ai zárás alapján 82 bázisponttal lettek olcsóbbak a negyedév eleje és vége között, és - a szeptember 30-án mért 275 bázispontos zárószint alapján - Bulgária így kikerült a legkockázatosabb tízes mezőnyből.

A világ legbiztonságosabb államadósai befektetői szempontból az észak-európai országok. A CMA pénteki negyedéves összefoglalója szerint a legkevésbé kockázatos szuverén adósok listájának élén változatlanul Norvégia áll, utána Finnország, Svédország és Dánia következik. Rajtuk kívül a legjobb tízes csoportban van még Németország, Svájc, Hollandia, Ausztrália, az Egyesült Államok és Hongkong.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!