3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Megállapodtak az európai uniós tagországok pénzügyminiszterei kedden azokban az általános elvekben, amelyek alapján az unióban szabályozni kívánják az úgynevezett rövidre eladási (short) tőzsdei ügyletek, valamint a szuverén adósságtörlesztési kockázatokra köthető származékos biztosítási csereügyletek (CDS) lebonyolítását.

A miniszteri találkozón - Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter elnökletével - elért kompromisszum azt jelenti, hogy a szabályozásról megkezdődhet a tárgyalás az Európai Parlamenttel.

Az új szabályozás célja, hogy növekedjék az átláthatóság, és könnyebbé váljék a kockázatok felismerése az államkötvények piacán.

Több EU-tagállam ennek a tőzsdei ágazatnak is szerepet tulajdonít abban, hogy az euróövezet országainak egy részében nehezebben kezelhetővé vált a belső államadósság. Amióta a pénzügyi válság felütötte a fejét, számos tagállam hozott is intézkedést a short ügyletek felfüggesztésére. Megfelelő uniós összehangolás nélkül azonban ezek az intézkedések nem eléggé hatékonyak, és zavarokat
okozhatnak a piacon - vélik az uniós szabályozás szükségességének szószólói.

Matolcsy György a vitában úgy fogalmazott, uniós szintű harmonizálásra van szükség annak érdekében, hogy megszüntessék azokat az akadályokat, amelyek a piac korrekt működését akadályozzák ezen a területen.

A brüsszeli értekezleten a brit delegáció vezetésével tagországok egy csoportja fenntartásait jelezte a szabályozásban az új Európai Értékpapír-piaci Felügyeleti Hatóságnak (ESMA) biztosított egyes jogkörökkel kapcsolatban, de a Tanács végül el tudta fogadni a kompromisszumot.

A szabályozás csak abban az esetben ad kiszélesített illetékességet a hatóságoknak, ha a pénzügyi stabilitást fenyegető rendkívüli helyzet áll elő.

Short ügylet esetén az eladó olyan értékpapírt értékesít, amely nincs a tulajdonában, de azt később vissza is vásárolja. A fedezetlen rövidre eladás esetében ráadásul az eladó az ügylet lebonyolítása előtt nem is veszi kölcsön az értékpapírt.

A javaslat szerint egyebek között előírnák, hogy a befektetőnek, amennyiben "shortolni" kíván, kölcsön kell vennie az érintett értékpapírt, vagy megállapodást kell kötnie annak kölcsönvételére.

"Rendes körülmények között a short ügyletek fokozzák a piaci likviditást, és hozzájárulnak a hatékony árképzéshez. Válsághelyzetben lévő piacokon azonban a shortolás megnöveli az áresések lehetőségét, ami rendellenes piaci működéshez és rendszerkockázatok kialakulásához vezet" - magyarázta a szabályozás szükségességét Michel Barnier, az uniós belső piacért és a szolgáltatásokért felelős biztos az eredeti javaslat tavaly szeptemberi ismertetésekor.

A mostani brüsszeli találkozón számos delegáció méltatta a magyar elnökség erőfeszítéseit és hatékonyságát a tagországok közti kompromisszum kidolgozásának érdekében.

Barnier szintén dicsérte az elnökség tervezetét, amely szerinte kellően kiegyensúlyozottnak tekinthető az EP-vel folytatandó tárgyalásokra is.

Az ülés után kiadott közlemény szerint a tagországok Tanácsa abban reménykedik, hogy már első olvasatban sikerül megállapodni a parlamenttel a szabályozásról.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!