4p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Legutóbb tavaly novemberben nem sikerült eladni a tervezett mennyiséget a legrövidebb futamidejű állampapírjainkból. Az áprilisi utolsó aukció "sikertelenségének" köszönhetően nem jött össze a 3 hónapos kincstárjegyekből a tervezett értékesítés.

Az Államadósság Kezelő Központ áprilisban a márciusi 397 milliárd után 446 milliárdért szeretett volna különböző futamidejű állampapírokat értékesíteni. A mennyiségeket tekintve ezen a téren mutatkozik a legnagyobb, sőt kvázi egyetlen különbség márciushoz képest. A vevők ugyanis nominálisan kifejezve mindössze 5 milliárd forinttal mutattak nagyobb érdeklődést a magyar papírok iránt, mint márciusban. Ez pedig azt is jelenti egyben, hogy az idei évben a most zárult hónap volt az, ahol a legkevésbé akartak a piaci szereplők magyar állampapírba fektetni. A közel 450 milliárd forintra ugyanis 2,3-szoros túljegyzés mutatkozott, aminél alacsonyabbra idén még nem volt precedens. Ezek után annyira nem is meglepő, hogy az ÁKK a megemelt keret ellenére alig adott el több papírt, mint márciusban. Akárcsak az érdeklődés, a tényleges értékesítés is  csupán 5 milliárddal haladta meg az előző havit: 479,5 milliárdért sikerült papírokat eladnunk.

Ha futamidők szerint nézzük az április hónap összesített aukciós eredményeit, akkor az látható, hogy tavaly november után először mondhatjuk a 3 hónaposak tervére, hogy ez a hónap bukást hozott, hiszen 10 milliárddal kevesebbet sikerült eladni a tervezetthez képest. Ez pedig a hónap utolsó sikertelen aukciójának köszönhető, ahol az érdeklődés is tavaly nyár óta nem látott alacsony szintet mutatott. Ennek oka elsősorban az volt, hogy a jegybankelnök 11-kor tartott sajtótájékoztatót, melyen a kéthetes kötvényekkel kapcsolatos bejelentésre is számítottak a piacok, emiatt pedig inkább az óvatos kivárás jellemezte a magatartásukat.

Áprilisban arányaiban a legtöbbet végül a 3 éves kötvényekből sikerült eladni, hiszen a tervezett 40 milliárd helyett 60 milliárdos lett a kibocsátás, ami 50 százalékos többletet jelent. A befektetők kapkodtak az 5 éves magyar papírok után is, hiszen az ÁKK a tervezett 30 milliárd helyett 42,5 milliárdot értékesített, ami 42 százalékos túlteljesítésnek felel meg. A 12 hónapos kötvényekből épp csak pár milliárddal adtunk el többet, mint előzetesen cél volt, és hasonló a helyzet a 15 éves papíroknál, míg a 10 éves államkötvényeknél pont a terveknek megfelelően alakult a hónap.

Még mindig nem érték el a hozamok a trend alját

Áprilisban tovább csökkentek az aukciós átlaghozamok, ráadásul összességében a márciusinál nagyobb mértékben, hiszen akkor a legrövidebb futamidőkön kialakult 33 bázispontos esés volt a legnagyobb. Ezzel szemben áprilisban a 10 és 15 éves kötvények hozama is nagyot esett: előbbi 45, utóbbi pedig 64 bázispontot. Ezzel kapcsolatban viszont meg kell jegyezni, hogy 15 éves kötvényeket utoljára februárban adott el az ÁKK, a 10 éveseknél viszont némileg kisebb a vizsgált intervallum, hiszen minden hónapra jut legalább egy, átlagban kettő ilyen aukció.

A többi futamidő esetén is masszív hozamesés mutatkozott áprilisban és minden esetben nagyobb mértékű az előző hónaphoz képest. Sőt, márciusban azon elmélkedtünk, hogy az 5 évesek esetében mennyire jelezhet előre trendfordulót a 11 bázispontos aukciós átlaghozam emelkedése, a mostani kalkulációnk viszont megerősítette, hogy csak egyszeri alkalom volt.

A hozamesés a rövidebb futamidőkön a jegybanki kamatvágásoknak köszönhető, míg a hosszabb futamidőkön azzal magyarázható,  hogy áprilisban jelentősen csökkent a kockázati felárunk.

Több papír lett a külföldiek kezében

Áprilisban a külföldiek kezében lévő állampapírok állománya újra emelkedést mutatott, hiszen a március végi 4777 milliárd után április végén 4961 milliárd volt a birtokukban, ami 184 milliárdos növekményt jelent. Ez egyébként kisebb trendfordulót is jelent, hiszen február óta tartott a csökkenés az állományban, amikor is 5045 milliárdnyi állampapír volt még külföldi kézben.

Székely Sarolta
mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!