4p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Nagy-Britannia EU-tagsága nem járt előnyökkel a többi uniós országgal folytatott brit kereskedelemben - áll egy konzervatív londoni kutatóintézet hétfőn ismertetett tanulmányában.

A Civitas nevű elemzőház - amely az állam minél kisebb gazdasági szerepét és a szabad vállalkozás támogatását emeli ki fő célkitűzései között - egyebek mellett a 2004-ben uniós taggá lett közép- és kelet-európai országokba, köztük Magyarországra irányuló export értékének változásából vezeti le azt a következtetését, hogy a brit EU-tagságból nem származnak specifikus kereskedelmi előnyök.

A 72 oldalas elemzés, amelyet Michael Burrage vállalatgazdaságtan-professzor, a patinás London School of Economics egyetem volt oktatója állított össze, kimutatja, hogy a Magyarországra, Csehországba és Lengyelországba exportált brit áruk és szolgáltatások értéke 2004 és 2012 között - jelenlegi dollárértéken számolva - 143 százalékkal nőtt, Dél-Korea ugyanakkor 482 százalékkal, Kína 332 százalékkal, Oroszország 308 százalékkal, Izrael 269 százalékkal, Ukrajna 201 százalékkal növelte exportját e három gazdaságba.

A tanulmány megkérdőjelezi azt is, hogy az Európai Unió szabadkereskedelmi megállapodásaival a brit gazdaság különleges előnyökhöz jutott volna. Az elemzés szerint a számok nem szolgálnak bizonyítékkal arra, hogy az EU-tagság révén Nagy-Britannia több ilyen jellegű megállapodás részese, mint ahánynak uniós tagság nélkül lenne.

A szerző kimutatja, hogy 2012-ben 25 EU-szintű szabadkereskedelmi megállapodás volt érvényben nem uniós gazdaságokkal, ugyanabban az évben azonban Svájcnak 26 ilyen egyezménye volt, és ezek közül 13 még az ugyanazokkal az országokkal kötött hasonló EU-megállapodások aláírása előtt jött létre, további három pedig ugyanabban az évben, amikor az Európai Unió is megkötötte e megállapodásokat az adott partnerekkel.

Más nagy londoni üzleti szervezetek legutóbbi elemzései mindazonáltal egybehangzóan a brit EU-tagság egyértelmű gazdasági előnyeit és az esetleges távozás súlyos kockázatait emelik ki.

A legnagyobb brit pénzügyi szolgáltatási vállalkozásokat képviselő City UK - amelynek tagvállalatai az éves brit hazai össztermék (GDP) 13 százalékát állítják elő - minap ismertetett tanulmányában hangsúlyozta, hogy ha Nagy-Britannia kilépne az EU-ból, a brit gazdaságnak változatlanul alá kellene vetnie magát az egységes uniós piac szabályozásának, e szabályozók kialakításába viszont Londonnak már nem lenne közvetlen beleszólása, és a befolyás e hiánya csökkentené a brit gazdaság befektetési vonzerejét.

A brit exportőrök jelentős hasznot húznak abból, hogy az Európai Unió a világ legnagyobb piaca, a globális GDP-érték 25 százalékát állítja elő, és a külkereskedelmi forgalomban részes brit vállalatok 80 százaléka uniós partnerekkel áll kereskedelmi kapcsolatban - állt a City UK elemzésében.

A szervezet szerint minden olyan forgatókönyv, amely a brit EU-tagság feladásának hatásait modellezi, a magas termelékenységű vállalatok kereskedelmi költségeinek emelkedését, ennek révén a termelés és a beruházások visszaesését mutatja.

Egy másik nagy londoni elemzőház, a Centre for Economics and Business Research (CEBR) legutóbbi tanulmányában kimutatta, hogy az EU-piacok által felvett brit exporttól 4,2 millió nagy-britanniai álláshely függ; ez a teljes brit munkaerő-állomány 13,3 százaléka.

A CEBR elemzése szerint az uniós export által támasztott keresletből évente hozzávetőleg 211 milliárd font (80 ezer milliárd forint) bevétele származik a brit gazdaságnak; ez fejenként 3500 font (1,3 millió forint) jövedelmet jelent ebből a forrásból.

David Cameron konzervatív párti brit miniszterelnök tavaly bejelentette, hogy ha a párt kormányon marad a 2015 májusában esedékes választásokon, Nagy-Britanniában 2017-ig népszavazást tartanak a brit EU-tagságról, de addig a kormány újra akarja tárgyalni az EU-hoz fűződő viszonyrendszerét az Európai Bizottsággal. A brit választók ennek eredménye alapján döntenének arról, hogy az unión belül vagy azon kívül akarják-e tudni hazájukat.

A London által tervezett tárgyalások egyik központi eleme az Európai Unión belüli munkaerőmozgás szigorúbb szabályozásának igénye, akár számszerű korlátok formájában is.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!