4p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Megjelent a portfolion egy cikk a fenti címmel, amiben összeszámolják a magyar állam likvid eszközeit és a várható fizetési kötelezettségeket, ami alapján az jön ki, hogy a magyar állam - feltételektől függően - 2013 elejéig vagy akár a 2014-es választásokig is kihúzhatja IMF-csomag nélkül. Habár a számítás matematikailag helyes, azonban koncepcionálisan ugyanúgy és ugyanazért téves, mint a magyar kormányzat elképzelése. Nyilvánvalóan ezeket a számításokat a minisztérium is elvégezte és úgy vélik, hogy sokáig eltárgyalgathatnak, anélkül, hogy pénzre lenne szükségük.


Pedig valójában a kockázat nem az, hogy fizikailag elfogy a pénz. A tőkepiacok a percepciók változásán alapulnak, és ha kialakul az a hit, hogy a pénz (majd valamikor) elfogyHAT, akkor megindul a tőkemenekítés, ami azonnali és nagyarányú forintgyengülést okoz. Ez egyben azzal is jár, hogy a hazai bankrendszer a rossz hiteleken keresztül veszélybe kerül, gyorsan fizetésképtelenekké válhatnak ügyfelei. Tehát ha a hazai és külföldi befektetők elhiszik, hogy a pénz előbb vagy utóbb elfogy, akkor már jóval előbb elindítják a tőkemenekítést és ez bedöntheti a bankrendszert. Ezért nagyon veszélyes az időhúzásos "török kártyát" játszani. A folyamat ugyanis nagyon gyors és a pozitív visszacsatolásokon keresztül gyorsulóvá tud válni. Ebből következően sokkal hamarabb be tudja dönteni az országot, mint ahogy a pénz fizikailag elfogyna. Hiába elég például a likvid tartalék mondjuk 2013 májusáig, ha egy hét múlva 320 egy hónap múlva 360 az EURHUF árfolyam, mert akkor azonnali intézkedések híján már nyár végéig is végveszélybe kerülhetünk a bankrendszer  problémáin keresztül.

Ezért téves a fenti számítás is. A hit ugyanis hamarabb fogy el, mint a pénz, és a tőkepiacokon a hit számít. Éppen ezért egy felelős gazdaságpolitika mindig a bizalom, a kiszámíthatóság, a hitelesség erősítésére kell, hogy törekedjen - és ez minden országra igaz természetesen, nem csak hazánkra. Ha nem így van, akkor a piaci bizalomvesztés egészen gyorsan és egészen váratlanul el tudja elsodorni, jóval hamarabb, mint ahogy azt a racionális matematika alapján gondolnánk...   

(megjegyzem azért, hogy a 2012-es és 2013-as költségvetés úgy tűnik hihető számokon alapul és fenntartható adósságpályán tartja az országot, tehát már önmagában, IMF-csomag nélkül is valóban elégséges lehet - ha a piac ezt elhiszi!)
 
KIEGÉSZÍTÉS:

Kritikai megjegyzés a cikkhez több is érkezett, a legelfogadhatóbb az, hogy az általam leírt kockázatokat a portfolio.hu cikke is tartalmazta. Ez való igaz, nem is az ő cikküket akartam kritizálni, mert a számítások korrektek és pontosak - de egyben irrelevánsak is. Körülbelül olyan a helyzet, mint a II.világháború elején, amikor Európa egyik legnagyobb hadserege, a lengyel, sokak szerint esélyes volt megállítani a németet, mivel 1 millió katonájuk volt, ami a 1,5 milliós német hadsereggel szemben is igen komoly számnak tűnt. Ám hiába voltak sokan a lengyelek, a németek olyan hadszervezeti és technológiai fölénnyel rendelkeztek, hogy a lengyel hadsereg pár hét alatt eltűnt. A csatákat nem a gyalogosok száma döntötte el, hanem a koncentrált páncélosok és a légierő. Ugyanígy, hiába van egy csomó pénze a magyar államnak, nem ezen múlik egy adósságválság közepén a túlélés. Ezért is szerettem volna kihangsúlyozni, hogy habár lehet és érdemes is arról beszélni, hogy mennyi likvid tartaléka van a magyar államnak (és nyilván jó, hogy sok van, nem kevés), ám ennek ellenére is pillanatok alatt elsöpörhetik a piacok, ezért sokkal inkább ezzel kell foglalkozni. Ez a háború nem azon fog múlni, hogy 1500 vagy 2500 milliárd forintunk van a spájzban... 
 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!