3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Elmondta érvrendszerét a Monetáris Tanács két külső tagja, ami pontosan úgy foglalható össze, ahogy azt már augusztusban leírtam: amíg nem gyengül nagyon be a forint, és megy az állampapírkibocsátás, addig vágni fognak.

//www.portfolio.hu/gazdasag/az_ovatos_kamatvagasoknak_fontos_uzenete_van_magyarorszagon.173816.html

A hazai monetáris politika valószínűleg tavaszig újabb érdekességet nem tartogat, majd az elnök/alelnökváltás hozhat izgalmakat. Mindenesetre, az MNB 270-280-as szinten valószínűleg alsó korlátot tesz az EURHUF árfolyamára, ha ez alá bemenne, agresszívabb vágások lennének.

Közben fiskális fronton fokozódik a helyzet. Matolcsy miniszter úr újabb megszorító csomagot jelentett be. Miután már nyáron látszott, hogy jó 5-600 milliárdos lyuk van a költségvetésben (//www.mfor.hu/cikkek/Nem_jon_ki_a_Matolcsy_fele_matek.html) a kormányzat előbb mismásolt, tagadott, majd elhatározta, hogy muszáj valamit tennie. Persze ennek csak egyetlen oka van: az EU-s túlzott deficit eljárást kell valahogy "kivédekezni", különben egy csomó ingyenpénztől esne el az ország - amely ingyenpénz egyébként a növekedés egyetlen forrásának tűnik jelenleg.

A pénteki bejelentésekkel pont az történt, amit vártam, a kormányzat összeállított valamiféle intézkedéscsomagot, amely egyértelműen megszorító jellegű, de elégtelen. Természetesen nem is az a célja, hogy elégséges legyen, csak az, hogy valamiképpen elhitessük az EU/IMF párossal, hogy jövőre 3% alatt marad a hiány. Ezekkel az intézkedésekkel szerintem nem marad.

Nézzük:

A bejelentett 397 milliárd forint intézkedésből elég sok ingatag lábakon áll. Egyrészt az adóbeszedés, ahol 120 milliárd megtakarítást remélnek, azonban ebből 95 milliárd az online pénztárgépek bevezetése. Teljesen dilettáns vagyok a témakörben, de elég hihetetlennek tűnik, hogy a hazai bürokrácia pár hónap alatt egy ilyen komplex rendszert létrehozzon és működtessen (lásd az útdíjat, amely ugyanúgy ki tudja mióta tolódik, és mikor lesz belőle valami). A tranzakciós illeték emeléséről a portfolio kiszámolta, hogy harmadát hozza, mint a várakozás: //www.portfolio.hu/vallalatok/penzugy/tizezresenkent_30_forint_emeli_a_kormany_a_keszpenzfelveteli_illeteket.173848.html

Az Államkincstár megadóztatásának növelése továbbra is nonszensz, eddig sem volt sok értelme az államnak magát adóztatni, ha többet akarnak beszedni attól sem lesz.

A többi intézkedés pedig klasszikus megszorítás, amelynek a növekedési hatásai valószínűleg nem túl pozitívak, tehát az adóbevételek csökkenését okozhatja.

Összességében egy továbbra is ingatag lábakon álló költségvetést látunk, de mostmár kissé alacsonyabb, nem 4% feletti, hanem inkább 3,5% körüli hiánnyal, ami kedvezőbb növekedési adatok esetén kissé alacsonyabb is lehet. Ha azonban sikerül ezt "eladni" a nemzetközi szerveknek, az komoly eredmény lesz.

Egyébként ha úgyis muszáj az EU-s elvárásoknak megfelelni a túlzott deficit eljárás miatt, akkor már nem tartana sokba megegyezni az IMF-fel sem, nem igényelnek az előbbihez képest semmi pluszt, csak elhatározás kérdése...

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!