2p

A japán kormány a földrengés és az azt követő szökőár miatti közvetlen anyagi kárt értékét 16-25 ezer milliárd japán jenre (38-56 ezer milliárd forint) becsüli, amivel az minden idők legnagyobb anyagi kárral járó természeti katasztrófájává válhat.

A számítás nem tartalmazza az áramkimaradások miatti termelésleállások közvetett gazdasági veszteségét, ahogy a fukusimai erőmű rendellenességéből fakadó tágabb károkat sem. A becsült kárérték felső határa a japán bruttó hazai termék 6 százalékát teszi ki.

Nisizaki Fumihira, a japán kabinet makroelemző osztályának vezetője szerint a várható áramkimaradások hatása is jelentős lesz. A japán jegybank kormányzója, Sirakawa Masaki egy parlamenti bizottságnak úgy fogalmazott: "a földrengés miatt a japán gazdaság és kibocsátás súlyos helyzetbe kerül".

A természeti csapások következtében  a Tokyo Electric Power Co, amely a japán gazdaság teljesítményének 40 százalékát adó Tokió körüli térség áramellátását biztosítja, termelési kapacitásainak 20 százalékát veszítette el.

A világ vezető autógyártója, a Toyota - a Goldman Sachs becslései szerint - 74 millió dollárnyi profitot veszíthet el minden olyan nap után, amelyen zárva tart 12 összeszerelő üzeme.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!