11p

Ez a cikk Privátbankár.hu / Mfor.hu archív prémium tartalma, amelyet a publikálástól számított egy hónap után ingyenesen elolvashat.
Amennyiben első kézből szeretne ehhez hasonló egyedi, máshol nem olvasható, minőségi tartalomhoz hozzáférni, akár hirdetések nélkül, válasszon előfizetői csomagjaink közül!

A vakációnak jórészt vége, de így sem veszít az aktualitásból a kérdés: mi van, mi lesz a forintárfolyammal? Turistaszezonban persze különösen kényes kérdés, hogy nem gyengül-e még többet a forint az euróhoz vagy egyéb más jelentős valutákhoz képest, ám nemcsak a külföldre készülőket érinti közvetlenül a devizakurzus; amint már a hatóságoknak is feltűnt, a hazai kiskereskedelmi forgalom jelentős és növekvő hányada zajlik határon túli csatornákon, devizában. Ezen túlmenően is kiterjedt a magyar társadalom életében az euró használata („euroizáció”).

Erről lesz szó a cikkben:

  • Merre mozoghat a forint rövid távon?

  • Miért más nálunk a helyzet, mint a cseheknél vagy a lengyeleknél?

  • Van egy kakukktojás: a folyó fizetési mérleg

  • Indokolt az MNB óvatossága?

Az elmúlt néhány hónapban viszonylag csekély maradt a forintárfolyam ingadozása az euróhoz képest, ami a magyar gazdaság egésze szempontjából a horgonyvaluta. A dollárhoz vagy a svájci frankhoz mért forintváltási arány mozgását inkább magyarázta ezeknek a kulcsvalutáknak az önmozgása. 

Szokatlan, de valahogy nem megnyugtató ez a mostani relatív nyugalom. Sokan kíváncsian vagy aggodalommal pillantanak rá az aznapi árfolyamra, a szakportálok – köztük lapunk és a szintén a Klasszis Médiához tartozó Privátbankár – is napi gyakorisággal elemzik az árfolyammozgást: erősödésről írnak, ha csak 390 körüli összegbe kerül egy euró, és gyengülésről cikkeznek, ha közelebb jut a 400-hoz. Az árfolyam nemcsak gazdasági kulcsváltozó, hanem általános barométer is: ha valami kellemetlen hír jelenik meg, a forint/eurókurzus megrebben, viszont, ha nyugodtabbak a napok, akkor a forint a sávnak az erősebb szélén mozog. 

Árfolyamokért kattintson a szintén a Klasszis Médiához tartozó laptársunk, a Privátbankár árfolyamfigyelő oldalára! >>

Régi kérdés, 2004 óta elő-előkerülő ügy, hogy miért is kell a magyar fogyasztónak, befektetőnek, vállalkozónak együtt élnie ezzel a bizonytalansággal? Miután még elvi szinten sem zajlik vita az euróövezeti tagságról, és a ma érvényes feltételrendszer egyetlen elemét sem képes teljesíteni Magyarország, így marad a rövidtávú kérdés: mi várható az árfolyammal a közvetlenül előttünk álló időben? 

Elöljáróban érdemes elmondani, hogy ha inflációs célkövetés (angolul: inflation targeting, IT) a jegybank által alkalmazott monetáris politikai rezsim, akkor nem tűzhető ki árfolyamcél. Legalábbis ez a purista, elméleti álláspont. Valóban logikus, hogy egyetlen erős eszközzel, az irányadó kamatok mozgatásával csak egyetlen célt lehet szolgálni. És ez nem csak logikai tétel: a nagyméretű, kevéssé nyitott gazdaságokban a gyakorlat is az, hogy ha a központi bank az általa belátható időtáv inflációs folyamataihoz kalibrálja az irányadó kamat mértékét, akkor az árfolyam, azaz a nemzeti valutának a különféle fizetőeszközökhöz mért külső értéke alakul, ahogy alakul. 

Mindenkit foglalkoztató kérdés: mi lesz a forinttal?
Mindenkit foglalkoztató kérdés: mi lesz a forinttal?
Fotó: Depositphotos

A nagyon nyitott gazdaságokban azonban mindez nem így működik. A hazai fizetőeszköz árfolyama kihat a gazdaság jelentős szektoraira, a fogyasztói árakra, az üzleti klímára és a politikai hangulatra. Következményei miatt mindenképpen ügyelni kell az árfolyamra, még a doktriner módon felfogott IT-rezsimben is. Amikor – a tankönyvi tételeknek megfelelően egyébként – a Magyar Nemzeti Bank (MNB) tisztségviselői kijelentették, hogy a magyar jegybanknak nincs, mert nem is lehet, árfolyamcélja, azt a hazai és a külföldi pénztulajdonosok célzásnak vették, és úgy értelmezték (talán helyesen is), hogy az MNB nem bánná a valuta további gyengülését. A piaci szereplők spekulációi aztán hozzá is járultak a forintárfolyam eséséhez. Ilyenkor rákényszerülhet az MNB, s ezt láttuk is a megelőző időszakban, egészen drasztikus jegybanki kamatemelésre – éppenséggel a túlzott mértékű forintárfolyam-esés korrigálásának szándékával. A kamatláb kilengése, az árfolyam ingadozása viszont mind par excellence bizonytalansági tényező az üzleti életben. 

A térség más országaiban a gazdasági szereplők ekkora bizonytalanságnak, versenyképesség-rontásnak nincsenek kitéve a kamat- és árfolyamkockázat oldaláról. De maga az inflációs célkövető monetáris rezsim is veszít a hatékonyságából: az árfolyammozgás jelentősen kihat az importtermékek hazai áraira, az exportálók nyereségére. A mai nagyfokú euroizáció mellett az árfolyamkilengés érinti a háztartások, vállalatok pénzügyi mérlegeit, hiszen a tartozások és megtakarítások tekintélyes részben nem forintban vannak denominálva, így azok forintértéke hirtelen megváltozik a valutakurzus kilengésekor. Ez bizony magyar specialitás a számunkra fontos régió normái felől nézve.

A devizaárfolyamok alakulása az euróhoz képest

Forrás: MNB

Csak néhány év távlatából nézve: a cseh korona időnként erősödik az euróhoz képest. Valójában negyedszázad óta lényegében stabil az euróhoz képest (ez is oka annak, eltérően a magyar helyzettől, hogy sem az üzletet, sem a nagyközönséget nem foglalkoztatja különösebben az euróra való áttérés, és így az a cseh kormánynak sem fontos ügy). A román árfolyamstabilitás mögött már az euró átvételére való készülődés áll. A lengyel zloty is viszonylag stabil a közös európai valutával szemben. 

De nem ez a mi helyzetünk: hektikus mozgások közepette fél évtized távlatában értékének ötödét vesztette el a magyar nemzeti fizetőeszköz. 

Mindennek fényében ma ismét aktuális a kérdés: mi lesz a forinttal? A pillanatnyi stabilitási állapot mögött törékeny helyzet húzódik meg, amivel természetesen az MNB tisztában van. A Monetáris Tanács a fél szemét bizonyára az árfolyamon tartotta, amikor a legutóbbi kamatdöntő ülésén a jegybanki kamatláb tartása mellett döntött. 

Formailag, a Központi Statisztikai Hivatal által közzétett inflációs mutatók alapján akár társulhatott volna a magyar jegybank a monetáris könnyítést választó társakhoz. Mégis most a kamatszint tartása mellett döntöttek. Annak ellenére, hogy a világ nagy jegybankjai (a japán eset sajátos kivétel – okozott is komoly felfordulást a pénzügyi piacokon) vagy már megindultak lefelé a kamatjaikkal, vagy erős indikációt adtak a csökkentésről. A környezetünkben is lefele mozdultak el a nemzeti banki kamatok. 

Az infláció és a jegybanki kamatok alakulásáról havi rendszerességgel beszámol laptársunk Privátbankár Európai Inflációs Körképe.

Csakhogy a cseh, a lengyel esettel vagy pláne az euróövezeti országok kockázati helyzetével szemben nálunk nagy a kontraszt. A magyar jegybank tudatában van annak, hogy Magyarország eddig is kockázatosabbnak számított, és a bizonytalanságokkal teli mostani világban delikát a helyzete. 

Maga az MNB-közlemény és a hozzá csatolt szakértői magyarázat a kockázati tényezőkből említ néhányat (és szerintem elhallgat másokat), amikor implicite azt magyarázza, hogy miért kellett megállnia a régóta megkezdett kamatcsökkentési trenddel. 

A megemlített tényezők egyike szerint minálunk „a fogyasztói és beruházói bizalom lassan javul”. Ez az óvatos megfogalmazás valójában azt rejti, hogy a kormány által várt, remélt lakossági fogyasztási lendület elmaradt 2024 első felében, a beruházási volumen pedig minden pesszimista előrejelzést meghaladó esést produkált. Mivel az érintetteknél pénzforrás még csak lenne; ami hiányzik, az a bizalom. 

A közlemény a jó hírek között sorolja fel, hogy „a költségvetés egyenlege júliusban többletet mutatott, a 4,5 százalékos hiánycél elérhetősége javult.” Az utóbbi félmondat valójában annak beismerése, hogy a GDP 3 százalékában megállapított uniósdeficit-normát ötödik éve nagymértékben felülmúló hiány továbbra is súlyos gond. Az „elérhetőség javult” jelentése valójában: a már meghirdetett és a még papíron levő kiadáscsökkentésekkel és bevételnövelő intézkedésekkel talán sikerül közelebb jutni a 4,5 százalékos hiányrátához. 

A költségvetési hiány nemcsak lényeges fiskális politikai vonatkozás, hanem egyben kritikus tényezője egy ország kockázati megítélésének, és fontos meghatározója a valuta külső értékének, különösen akkor, ha a belső deficit a külső mérlegpozíció hiányával társul („ikerdeficit”) – ez volt 2022-ben, amikor valóban hatalmasat esett a forint árfolyama. 

Most azonban más a helyzet. Tényleges árfolyamjavító tényező a külső mérleg. Ezt az MNB-közlemény regisztrálja is: a folyófizetésimérleg-pozíció jelentősen javult 2024 első felében: az első hat hónapban a többlet csaknem 3,7 milliárd eurót tett ki, noha az egyenleg júniusban csökkent.

Végre egy jó hír

Az MNB-közlemény némi öndicsérettel együtt úgy fogalmaz, hogy a magas devizatartalék, a folyó fizetési mérleg tartós aktívuma, a kormányzati hiánycsökkentő intézkedések és a körültekintő monetáris politika egyaránt az országkockázati megítélés javulásának irányába hatnak.

A megfogalmazás azonban óvatos. Nem állítja, hogy a szuverén kockázati besorolásunk javul. Majd meglátjuk. Van esélye a rating lerontásának is. A besorolás legutóbbi felülvizsgálatakor ugyanis a negatív tényezőkkel szemben stabilizálónak tekintették a viszonylag gyors gazdasági növekedést, a beáramló jelentős működőtőkét, az EU-kapcsolatok várható javulását. 

Azóta a világ fordult egyet; egy sor magyar adat kiábrándítóan alakult. Most nincs tér mindegyiket kielemezni. De vegyük a növekedést. Az MNB-közlemény említi, hogy „2024 második negyedévében megtorpant a magyar gazdaság kilábalása. Az első negyedévhez képest 0,2 százalékkal csökkent a gazdasági teljesítmény, míg éves összevetésben 1,5 százalékkal nőtt a hazai GDP.” Bárhogy nézzük: a tavalyi recesszió bázisán az első félév növekedési teljesítmény kiábrándító.

FDI-beáramlás? A tőkebevonást elvileg megerősítő elektromos autóipar éppen most került konjunktúra-gyengülési állapotba

Az EU-pénzekhez való hozzáférés esélye pedig érzékelésem szerint rohamosan romlanak, egyebek között a vitatott ügyeket illető magyar kormányzati megszólalások miatt: az Európai Bíróságnak a menekültügyi uniós normák megsértése kapcsán hozott ítéletét nem akarják végrehajtani; „a menekültkérőket Brüsszelben röptetjük”. 

Az egyetlen vitán felül álló forinterősítő makrotényező a külkereskedelmi aktívum: az mint hír, és mint devizapiaci keresleti/kínálati tényező, erősíti az árfolyamot. Ám a részletesebb adatok ott sem csupa jó hírt hoznak. 

A külkereskedelmi termékforgalom értéke és egyenlege

Forrás: MNB

A roppant sikertelen 2022-es esztendő olyan külkereskedelmimérleg-hiányt hozott, amely a maga devizaigénye miatt is elégséges okot adott a forintárfolyam gyengülésére. Az áruimport hirtelen és nagymértékű felfutásában szerepe volt az energia drágulásának, de a legrosszabb időben bekövetkező energiaimport-növekménynek is, miközben a nem-energia jellegű import iránt is nőtt az igény. 

A 2023-as recesszióban azután ez utóbbi megfordult: a beruházási volumen a 2022. első félévi csúcsa után nagyot és tartósan süllyedt, ami önmagában is visszahúzta az importot, és ezzel segített deficitből többletbe átvinni a külkereskedelmi egyenleget. 

Csakhogy a javulás, amit a 2024. első félévi adatok mutatnak, nem az export szárnyalásából adódik, hanem a behozatal visszaeséséből. Ha mégis magára találna a hazai fogyasztás, és megállna a beruházási volumen mostani esése, akkor ismét növekedésnek indul a behozatal – azzal pedig apad a külkereskedelmi többlet. 

Nincs ingyenes kockázati prémium

Jó, de majd nekilendül a kivitel is – szól az optimista érvelés. Ám az elektromos autózás és annak a magyar kormány által preferált anyagigényes komponense (akkumulátor) idén igen zavaros viszonyok közé került, számos keresleti, technológiai és versenypolitikai okból – a körülötte kifejlődött bizonytalanság nem kevesebb, mint egy féléve, inkább még akutabb. 

Mindezt áttekintve nem meglepő, hogy az MNB döntéshozói nem engedhettek azoknak, akik részben a dezinflációs folyamatban bízva, részben a magyar növekedési lendület kimerülését észlelve, szeretnének a mostaninál alacsonyabb kamatokat látni. A kockázatok azonban eddig is nagyok voltak, és mostanra valójában még nőttek is a 2024-es évkezdet viszonyaihoz képest. Akkor pedig tisztességes prémiumot kell adni a pénztulajdonosoknak, hogy ne forduljanak el a forinttól. 

A kockázati prémium viszont nincs ingyen: megfizetjük közvetlenül nagy kamatterhek hordozásával, áttételesen pedig növekedési áldozattal, ahhoz képest, mintha cseh vagy lengyel szintű országkockázat tapadna hazánkhoz. Az MNB-t el lehet marasztalni óvatossága miatt. De valóban nem veheti le a szemét az árfolyamról.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!