4p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Habár a görögökből már mindenkinek elege van, (nekem is) de írnék róluk egy kicsit, mivel egy tegnapi telefonbeszélgetés kapcsán felvetődött, hogy vajon valóban ki kell-e hogy lépjenek az eurózónából ha becsődölnek?

Önmagában attól, hogy a görögök valamelyik tartozást nem fizetik ki, nem kell, hogy kilépjenek az eurózónából. Ez a döntés teljes mértékben az ECB kezében van: ha felfüggesztik az ELA-t (innen kap eurót a görög bankrendszer), akkor game over, pár napon belül tőkekorlátozások, bankszünnapok, majd csődök stb. jönnek. Az ELA-t az ECB kormányzótanácsának 2/3-a függesztheti fel, és mivel az ELA nyújtásának szabályai meglehetősen képlékenyek, egyértelmű, hogy ez egy politikai döntés lesz. Ha  például a görögök nem fizetnek az IMF-nek és/vagy az EU-nak akkor veszi-e a bátorságot az ECB, hogy levágja őket a köldökzsinórról? Jó érvek vannak mindkét oldalon. A lényeg, hogy a csőd és az eurózóna-tagság között nincs azonnali és egyértelmű kapcsolat. Én úgy gondolom, hogy ha egy ország nem fizeti vissza az EU felé a tartozását, akkor azt kutyakötelessége az Úniónak levágni, már csak azért is, mert másnap ott fog pattogni a spanyol, portugál ellenzék is hogy lám-lám meg lehet ezt tenni minden következmény nélkül. Másrészt viszont ki akarja a görögöket odadobni Putyinnak, és ki lesz az a bátor ember, aki kimondja, hogy az ELA-nak vége? Lesznek-e olyan kemények a jegybankárok, hogy megtegyék, felvállalva a döntés felelősségét: ez ugyanis direkt módon az ő kezükben van, nem Merkelében például? Szóval a meccs nincs lejátszva, bár én már februárban lezártam volna az ELA-t, limitálva a potenciális összeurópai veszteséget.

Tehát simán lehet, hogy a görögök nem fizetnek, az európaiak meg bőszen folytatják egész nyáron tovább a tárgyalásokat, miközben a görög bankrendszerből tovább ömlik kifelé az euró Németország irányába. Aztán, hogy ez meddig fenntartható az megint kérdéses.

A másik érdekesség Görögország kapcsán, hogy van egy olyan tévképzet, különösen a populárisabb médiában, hogy a görögök fenntarthatatlan helyzetben vannak és állandó pénzsegítségre szorulnak. Egyik sem igaz. A görög költségvetés elsődleges egyenlege kissé pozitív, ami azt jelenti, hogy nem kell, hogy friss hiteleket kapjanak. A görögöknek egyetlen dologra van szükségük: a hiteleik továbbgörgetésére, de ez nem olyan nagy csoda, minden ország ezt csinálja, amikor a lejáró állampapírjai helyébe újakat bocsát ki. Új pénz már nem kell nekik. Ami pedig a gigantikus görög terheket illeti: jelenleg Görögország olyan alacsony kamatszinten kapja a pénzt az EU-IMF párostól, hogy GDP-arányosan kevesebbet fizet kamatkiadásra, mint Magyarország! Akkor most mi is követeljük a kamatszintek további csökkentését és kezdjünk el hőzöngeni?

Ilyen kamatszint mellett a nagynak tűnő görög államadósság egyáltalán nem fenntarthatatlan, nem kigazdálkodhatatlan, és nem megnyomorító. Számos ország van a világon, akik számára az adósságszolgálat sokkal nagyobb teher, mint a görögöknek - Európában is.

Jól látható, hogy a görögök esetén nem a képesség, hanem a szándék nincs meg arra, hogy kooperáljanak. Ráadásul mindezt úgy, hogy a magánszektor  és a közszektor már egy csomó adósságot engedett el nekik. A magánbefektetők 2012-ben kb. 70%-os vagyonveszteséget szenvedtek el a görög csőd során, míg az EU a futamidők növelésével és a kamatszint extrém alacsonyra csökkentésével legalább nettó jelenértékben 20-30%-os könnyítést adott a görögöknek (hiszen az is igen jelentős adósságcsökkentés, ha valakinek tartozok 100 Ft-tal 10% kamat mellett, de leviszi a kamatomat 1%-ra).

Bónusz: a 2014 végén elindult görög gazdasági fellendülést a jelenlegi görög kormány csapta agyon azáltal, hogy bizonytalanságot tart fenn. Emiatt menekül a tőke az országból, nincs beruházás sem nyilván egy ilyen környezetben, és így visszaestek a recesszióba ismét. A görög kormányzat felelőtlen, kontraproduktív politikát folytat, és már régen ki kellett volna őket rakni az eurózónából.  

Ez a görög szint egyébként (szintén a Balkánról):

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!