5p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

1962. július 2-án nyitotta meg Sam Walton az első Walmart üzletet, mely mára a világ legnagyobb kiskereskedelmi lánca lett lett. A sikertörténetet eleveníti fel az mfor.hu Mesél a múlt című rovata.

1918-ban, Kingfisherben Oklahoma államban született Samuel Moore Walton, akinek köszönhetik az amerikaiak a Walmart üzletláncot. Walton 1940-ben szerezte meg közgazdasági diplomáját a Missoury Egyetemen, ám a tanulmányai ideje alatt sem ült a babérjain, hiszen részmunkaidős állásokat is elvállalt. Ennek is köszönhetően az egyetem befejezése után a J.C. Penney áruháznál lett gyakornok, ám a karrierjét a háború félbeszakította, hiszen három évig, 1945-ig a hadseregben szolgált. Ezt követően Newportban a Ben Franklin vegyesbolt franchie jogát sikerült megszereznie.

Ez a lépés azért tekinthető mérföldkőnek, mert itt alkalmazta először a kereskedelmi elveit: nagy választék, alacsony árak és hosszú nyitvatartás, főleg az ünnepek idején. A sikeres üzletvezetés ellenére azonban a lejáró bérleti szerződését nem hosszabbította meg az üzlet tulajdonosa, P.K. Holmes. 1950-ben így új áruházat nyitott Walton Bentonville-ben, mely Walton's Five and Dime néven működött. Innentől kezdve sikert siker követett és 1962-re már 16 üzlet tulajdonosának mondhatta magát. Még ugyanebben az évben, július 2-án megnyitotta az első diszkontüzletét az arkansas-i Rogersben. Az asszisztensének köszönhetően lett ez az üzlet Wal-Mart-ként bejegyezve.

Az első évek...

Az üzlet az első évében már 975 ezer dolláros forgalmat generált és kétszer akkora volt, mint a Bentonville-i Walton. Szintén 1962-ben egyébként két vetélytársa is elindult a Walmartnak: az első Kmart Garden a michigani Garden City-ben, a másik a Woolco disztkontlánc. A fejlődésüket jól érzékelteti ebben az időszakban, hogy míg öt éven belül a Walmart 18 üzlettel és 9 millió dolláros forgalommal rendelkezett, addig a Kmart 250 üzletet és több mint 800 millió dolláros forgalmat tudhatott magáénak.

Még az 1960-as években sikerült Arkansason kívül is üzleteket nyitnia Waltonnak, mégpedig Oklahomában és Missouriban. 1969. október 31-től kezdve pedig hivatalosan is a Wal-Mart Stores társaság irányította az üzletláncot.

... a fejlődés korszaka...

A következő évtized a jelentős mértékű növekedésről szólt a cég életében. 1970-ben már egyébként 1500 alkalmazottat foglalkoztattak a 38 meglévő üzletben, az árbevételük pedig 44,2 millió dollár volt. Walton adósságai azonban több millió dollárra rúgtak, ami nagy fejtörést okozott számára. Ennek eredményeként a Walmart a tőzsdére vitte a céget, ám még ezután is 61 százalékos tulajdonosa maradt a cégnek a Walton-család. Így készpénzben ki tudta fizetni az adósságait, és újabb üzleteket nyitott.

Az évtized közepére már több mint 7500 foglalkoztatottja volt a vállalatnak és a 125 üzlet 340,3 millió dolláros forgalmat generált. 1975-ben a hatodik államban is megvetette a lábát, mely Texas volt. Ehhez az évhez kapcsolódik egy különlegesség is. Sam Walton egy Dél-Koreában tett látogatása után ösztönzőként kitalálta a "Walmart-rigmust", mely idővel szerves részévé vált a Walmart kultúrának.

"Give me a W!
Give me an A!
Give me an L!
Give me a squiggly!
Give me an M!
Give me an A!
Give me an R!
Give me a T!
What does this spell? (Mit jelent ez?)
Wal-Mart!
What does this spell? (Mit jelent ez? )
Wal-Mart!
Who's number one? (Ki az első?)
The customer! (A vevő)"

A hetvenes évek végére újabb mérföldkőhöz ért a már 276 üzlettel bíró cég: 1979-ben az értékesítés meghaladta az egymilliárd dollárt. A következő évtized sem hozott nagyobb törést a cég életében, sőt. Sam Walton a Forbes magazin szerint Amerika leggazdagabb embere volt ekkortájt, 1989-re pedig az adózás utáni nyeresége is elérte az egymilliárd dollárt. Ekkor a vállalat már 1402 üzlettel, 272 ezer alkalmazottal volt jelent 26 államban. Két évvel később, 1991-ben már Amerika határait is átlépte; az első külföldi Walmart Mexikóvárosban nyitott meg. 2004-re pedig már kilenc országban jelen voltak: Argentínában,  Brazilíiában, Kanadában, Kínában, Németországban, Japánban, Koreában, Mexikóban és az Egyesült Királyságban is.

... a közelmúlt sikerei

2001-ben egyébként Amerika első számú kiskereskedelmi hálózatává nőtte ki magát a Walmart H. Lee Scott Jr. vezérigazgatósága alatt, az államokon belül pedig 16 százalékos kiskereskedelmi részesedést tudhatott magáénak.

A cég fejlődésével megnőtt a vállalat számára a társadalmi felelősségvállalás és adományozás kérdése is, így az új évezredben már alapítványán keresztül több mint 415 millió dollár pénzbeli és természetbeni segítséget nyújtott különféle segélyszervezeteknek. Emellett egy új, négydolláros generikus vényköteles gyógyszerprogramot is elindított, mely segített az ügyfeleknek, hogy az egészségügyi ellátáson pénzt takarítsanak meg.

Wal Mart üzletek az USA-ban

A Walmart részvényei jelenleg 71,08 dollárba kerülnek, ami alig marad el az elmút egy év csúcsértékétől: 71,3 dollártól. A Forbes magazin listáján pedig a világ 16. legnagyobb vállalatként szerepel: a piaci értéke 208,4 milliárd dollár, ami a 11. legnagyobbat jelenti, az értékesítése pedig a második legmagasabb a Forbes listáján, 447 milliárdra rúg.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!