2p

Az Eximbank tavaly több mint nyolcszor akkora profitot ért el, mint egy évvel korábban.

A Magyar Export-Import Bank Zrt. (Eximbank) 2,25 milliárd forintról 18,583 milliárd forintra növelte a nyereségét tavaly éves összevetésben – olvasható a Budapesti Értéktőzsde (BÉT) honlapján kedden közzétett beszámolóban.

Jó évet zártak
Jó évet zártak
Fotó: MTI / Czeglédi Zsolt

A nettó kamateredmény 48,5 milliárd forintról majdnem 61 milliárd forintra, a hitel- és vállalati kötvény bruttó tőkeállomány 2439 milliárd forintra nőtt 2023 végére, ezzel az egy évvel korábbit mintegy 810 milliárd forinttal haladta meg. A konszolidált mérlegfőösszeg 2091 milliárd forintról 3642 milliárd forintra emelkedett – írták. 

A beszámoló szerint az Eximbank tavaly elsősorban a bizonytalan gazdasági környezetben működő magyar exportőrök és beszállítók támogatására, a válságok miatt nehéz helyzetbe került vállalkozások finanszírozására összpontosított. A rekordszintű kihelyezéseket a kedvező kamatozású hitelprogram-konstrukciók iránti erős kereslettel magyarázták, a magas kamatbevételek jelentős mértékben járultak hozzá a tavalyi eredményhez. A Baross Gábor Hitelprogram kiemelt szerepet játszott a belföldi hitelpiac támogatásában, márciustól decemberig ennek keretében kötötték az új vállalati hitelszerződések 28 százalékát mintegy 870 milliárd forint értékben – ismertették.

Az Eximbank kizárólagos tulajdonosa a magyar állam, a tulajdonosi jogok gyakorlója 2024-től a nemzetgazdasági miniszter. Az integrált keretek között működő Eximbank és a Magyar Exporthitel Biztosító Zrt. (Mehib) a feladatát közös szervezetben és megjelenéssel, EXIM elnevezéssel végzi.

Az Eximbank a lehető legnagyobb profit helyett arra törekszik, hogy az üzleti stratégiájában megfogalmazott elvárásokat teljesítve gazdaságpolitikai ösztönző legyen, segítve az exporttevékenységben érintett magyar vállalkozásokat. Kockázatvállalása is magasabb szintű, mint a piaci kereskedelmi bankoké, máshol túlzottan kockázatosnak vagy nem eléggé jövedelmező ügyfeleknek is hitelezhet az elvárt nemzetgazdasági hatások érdekében – olvasható a jelentésben.

Az Eximbank a BÉT kibocsátója, vállalati kötvényeit 2019-ben vezették be a tőzsdére. A 10 ezer forint névértékű, 3,4 millió darab értékpapír futamideje decemberben ér véget.

(MTI)

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!