2021. december 18. 13:40
A szakgyógyszerész két friss példát is hozott arra, hogy a szuperterjesztő eseményeken omikronnal megfertőződöttek csak enyhe tüneteket mutattak. Viszont oltások ide vagy oda, döbbenetes arányban kapták el a vírust.
2021. december 18. 09:16
Karikó Katalin kutatóbiológusnak ítélték oda a 2021. évi Bolyai-díjat. Az elismerést Áder János köztársasági elnök adta át a Magyar Tudományos Akadémia Dísztermében rendezett péntek esti ünnepi gálán. A világszerte ünnepelt tudós az idáig vezető útról is beszélt a díjátadón.
2021. december 18. 07:49
A vakcina eddig tesztelt, kétdózisos adagolása nem váltott ki megfelelő immunreakciót a 2-5 éves korú gyerekek szervezetében. A három dózis lehet a megoldás.
2021. december 12. 18:09
Vannak furcsaságok a legújabb vírusvariáció eredete körül. Ezekre magyarázat lehet, hogy hónapokon keresztül „ rejtőzködve” szaporodhatott egy HIV-beteg szervezetében, de olyan tudós is van, aki szerint viszont pont egy koronavírus elleni tabletta okozhatta az új mutációk megjelenését.
2021. december 9. 16:20
Néhány napon belül Magyarországon is megkezdődik az 5-11 éves gyermekek oltása. A regisztráció már zajlik, és biztosan sok szülő gondolkozik azon, hogy beoltassa-e gyermekét, gyermekeit. A döntésben segíthet, hogy mit mondanak a világ orvosai és tudósai arról, a legfrissebb adatok fényében mennyire is érinti súlyosan a gyerekeket a fertőzés.
2021. december 2. 19:24
A NASA 11 éve indította útjára a naptevékenységet vizsgáló eszközét. Ennek felvételeiből most egy lenyűgöző videót vágtak össze, amin végigkövethetjük, mi történt a csillaggal az elmúlt évtizedben.
2021. november 20. 18:12
A tudomány eszközei nem mindig elegendőek egy kérdés megválaszolásához. Ha viszont a politika a maga szempontjai szerint szól bele a válaszok keresésébe, abból nagyobb baj is lehet. Kenessei András kötete egyetlen választ nem, sokat viszont tartalmaz, és segít eligazodni abban is, egyáltalán milyen utakon közelíthetünk a kérdéshez.
2021. november 5. 18:49
Kutatók komoly különbségeket találtak a három vizsgált oltóanyag között. Legrosszabbul a Johnson and Johnson vakcinája teljesített.
2021. október 30. 12:04
Az ivermectin koronavírus elleni hatásosságát szakfolyóiratokban megjelent tanulmányok és kísérletek is bizonyítják. Legalábbis addig ezt hihetjük, amíg valaki egy kicsit alaposabban át nem nézi az eredményeket.
2021. október 28. 17:22
A gyógyszer egyharmadával csökkentette a magas kockázatú pácienseknél a Covid-19 miatti elhúzódó kórházi kezelés kockázatát.
2021. szeptember 28. 17:51
A magyar biokémikusnak ítélték oda idén a Francia Tudományos Akadémia legnagyobb elismerését, a Grande Médaille-t.
2021. szeptember 19. 08:49
Biztonságosan az Atlanti-óceánba ereszkedett ejtőernyőkkel szombat este a SpaceX amerikai űrkutatási magánvállalat kizárólag amatőr űrhajósokat szállító Crew Dragon űrhajója, befejezve a háromnapos, Föld körüli missziót, amelyet Inspiration4-nek neveztek el.
2021. szeptember 16. 08:19
Első alkalommal indult szerdán Föld körüli pályára kizárólag amatőr űrhajósokból álló személyzettel űrhajó - közölte a SpaceX.
2021. augusztus 19. 16:50
Időt nyert magának az emberiség az ózonréteget pusztító gázok (CFC-k) használatának betiltásával, ugyanis ezek a kemikáliák plusz 2,5 Celsius-fokkal növelték volna a globális átlaghőmérsékletet a század végéig - állapították meg brit, amerikai és új-zélandi kutatók.
2021. június 17. 08:07
A német CureVac biotechnológiai cég szerdán bejelentette, hogy csupán 47 százalékban hatékony a vakcinája a koronavírus ellen. A vállalat több száz millió dózist szállított volna oltóanyagából az Európai Uniónak.
2020. december 13. 15:25
Most kell vigyázni azért, hogy a tavasz sokkal jobban telhessen - mondta a Dél-pesti Centrumkórház Országos Hematológiai és Infektológiai Intézetének osztályvezető főorvosa vasárnap az M1-en. A vakcinák mindegyike szigorú engedélyeztetési fázisokon esett át, amelyek igazolták biztonságosságukat.
2020. december 6. 19:04
Egy élet a bolygónkon címmel fut hetek óta a Netflixen David Attenborough rendkívül személyes filmje arról, hogyan pusztítjuk el magunk körül szisztematikusan a természeti környezetet. Ez a fajta vészkiáltás talán felhívja az emberek figyelmét arra, hogy immár a 24. órában vagyunk, és ha nem teszünk semmit, akkor nem csak gyerekeink és unokáink, de mi magunk is megélhetjük a következő "tömeges kipusztulást". A lehetséges forgatókönyvekről beszélgettünk Ürge-Vorsatz Diána klímakutatóval.
2020. december 6. 12:04
Demeter Szilárd komoly felháborodást kiváltó holokausztos írása kissé elterelte a figyelmet arról, hogy a Petőfi Irodalmi Múzeum igazgatójaként, egy november közepi kormányhatározat értelmében jövőre jókora összeg fölött fog rendelkezni, amikor az irodalmi és kulturális folyóiratok támogatása kerül majd napirendre.
2020. október 19. 12:51
Új felállásban, zökkenőmentesen kezdte meg a 2020–21-es tanévet a kecskeméti Neumann János Egyetem: állami fenntartásúból államilag elismert, közhasznú magán felsőoktatási intézménnyé alakult át. Stratégiai fejlesztésea tudományterületek fúziójára épít, és egyre nagyobb szerepet szán a technológiának, az ökológiai gondolkodásnak, a hosszú távú fenntarthatóságnak, a helyi gazdaságnak és a szoftveriparnak. Neumann János Egyesült Államokban élő leánya, aki maga is tudós professzor, gratulált a kecskeméti campushoz.
2020. október 18. 05:46
A pandémia alatt sokkal nagyobb szakítópróbának van kitéve az idegrendszerünk, mint amihez a normális körülmények között hozzászoktunk. Egyre többször akadunk ki, és nemcsak mi isszuk meg a levét a forró fejjel hozott döntéseink miatt, de akár szeretteink is, hiszen sokszor rajtuk csattan az ostor. Lehet azonban az összeomlást úgy is csinálni, hogy ne fájjon annyira, sőt, még épülni is tudjunk belőle.
2020. október 17. 18:58
Hét közben hirdették ki az idei közgazdasági Nobel-díjasokat, Paul Robert Milgrom és Robert Butler Wilson, a Stanford egyetem két professzora. Az amerikai közgazdászokról kiderült egy érdekes történet, és azt is megtudhatják olvasóink, hogy miért járt nekik a díj.
2020. szeptember 27. 14:53
A mackóalsó-kinyúlt póló szett lehet, hogy kényelmesebb, de a kutatások azt mutatják, sokkal eredményesebben dolgozunk home office-ban, ha ugyanúgy öltözünk fel hozzá, ahogy a bejárós munka idején szoktunk.
2020. szeptember 13. 16:20
Egy bostoni kórház kutatói megnézték, milyen összefüggés van a egyes emésztőrendszeri tünetekre történő internetes keresések és a koronavírus-járványgócok kialakulása között. Az eredmény alapján érdemes gyakran vizsgálgatni a Google Trends-et, mert előrejelezheti, hol lobban be a közeljövőben a fertőzés.
2020. szeptember 13. 05:39
A tinédzserek és a huszonévesek biológiai programjának része, hogy gyakrabban találkozzanak a barátokkal, kollégákkal. Persze tenni azért lehet az automatizmusok ellen, de nekik valóban nehezebb, mint az időseknek.
2020. szeptember 10. 17:16
A kábítás kívánalma alól kivételt képeznek a vallási szertartások által előírt különleges vágási módszerek.
2020. augusztus 21. 11:00
Most már el lehet kezdeni az élettani vizsgálatokat, melyek pontosabban felbecsülhetik a mikroműanyagoknak az emberi egészségre gyakorolt kockázatát.
2020. augusztus 10. 13:10
Júliusban a Magyarországon regisztrált fertőzöttek 44 százaléka a 40 év alatti korosztályból került ki, ami 37 százalékkal magasabb a júniusi aránynál. Az esetek jelentős része köthető volt külföldi utazáshoz - áll a Semmelweis Egyetem közleményében.
2020. július 15. 10:05
Többen veszíthetik életüket maláriában, tuberkolózisban és a HIV-vírus okozta betegségben a koronavírus elleni küzdelem miatt, mint amennyi halálesetet maga a Covid-19 okoz.
2020. július 12. 06:04
Írásomban amellett fogok érvelni, hogy napjaink futballforradalmát nem a pénz őrületes mennyiségű beáramlása, hanem a tudomány behatolása okozza. Mégpedig a legmagasabb szintű tudományé. Azonban a tudomány csak akkor tudja kifejteni revelatív hatását, ha az a szervezet, cég - vagy esetünkben egy futballklub - a lehető legaprólékosabban, precízen felépített, jól szervezett, jól vezetett, minden részletében kidolgozott, megtervezett struktúrával, feladatkörökkel, a maga területén a legjobb szakemberek által irányított gépezet azt működésének középpontjába helyezi. Mint például a nemrég bajnoki címet Liverpool esetében, amit többen a világ legjobban működtetett klubjának tartanak.
2020. június 27. 18:17
Jelenleg is folyik egy olyan munka a Belügyminisztériumban, mely a roma oktatásüggyel rendszerszinten kíván foglalkozni, a kerettanterv módosítása van éppen napirenden. Magyarországon a romák történelme ma még nem szerves része a magyar történelemnek, és ez a tankönyvekben sem jelenik meg. Az okokról és a lehetséges megoldásról kérdeztük Derdák Tibort, a Dr. Ámbédkar középiskola igazgatóját, szociológust.
2020. május 15. 22:01
Ezt állítják a Yale Egyetem kutatói.
2020. március 28. 18:08
Nem tartják meg az április és 3. és 19. közötti időszakra tervezett 40. Budapesti Tavaszi Fesztivált (BTF) a koronavírus okozta nemzetközi egészségügyi veszélyhelyzet miatt.
2020. március 23. 13:25
Egy országos epidemiológiai előrejelzési rendszert fejleszt a Szegedi Tudományegyetem több hazai felsőoktatási intézmény és kutatócsoport bevonásával. A pontos fertőzésterjedési modellezéshez a járvány kitörése előtti és utáni kapcsolati és utazási szokásokról gyűjtenek adatokat. A kutatást egy online kérdőív néhány percig tartó kitöltésével bárki segítheti, az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM) ezért erre kér mindenkit.
2020. március 21. 13:20
Sikerült meghatározni a koronavírus teljes genetikai kódját, ami fontos a további hazai és nemzetközi kutatások elősegítésére - közölte a Pécsi Tudományegyetem.
2020. március 8. 12:03
A múltban számos olyan könyv és film született, amelyekben egy halálos organizmus veszélybe sodorja az emberiséget. Egy nyolcvanas évekbeli sci-fiben feltűnő vírus pedig arról a kínai városról, Vuhanról kapta a nevét, ahonnan a jelenlegi koronavírus kiindult. De mi a hasonlóság a negyven évvel ezelőtti fikció és a jelenkori valóság között?
2019. december 26. 15:08
Az 5G csodája még csak most kezd majd a hétköznapjaink részévé válni, mégis vannak, akik már most azt tervezgetik, milyen lesz a hatodik generációs mobilinternet-szolgáltatás. Tényleg elképzelhető, hogy a jövőben az okostelefonok jelentősége csökken?
2019. november 25. 10:30
Köztudott, hogy a cigarettázás káros az egészségre. Az már nem ennyire nyilvánvaló, hogy a cigaretta égése során keletkező füstben lévő anyagok a dohányzással kapcsolatos betegségek elsődleges okozói, amelyek nem csak a dohányzók egészségére, hanem a környezetükben lévő nemdohányzókéra is károsak. Az ártalomcsökkentés tehát a társadalom, és így végső soron mindannyiunk érdeke.
2019. november 10. 15:49
Hogyan lehet megelőzni, hogy teljesen ellepjen minket a műanyagszemét? Milyen kísérletek vannak a probléma orvoslására, és mit tesznek a legnagyobb szennyezők a válság enyhítése érdekében? Sorozatunk második részéből kiderül, hogy egy start up radikális újítással rukkolt elő, a Nestlé pedig külön központban kutatja a jövő csomagolásait.
2019. november 3. 12:45
Az ötvenes évek óta 8,3 milliárd tonna plasztikot gyártottak világszerte, aminek mindössze kilenc százalékát hasznosították újra. A többi jó esetben hulladék-lerakókba, rossz esetben a földekre, óceánokba, madarak és bálnák gyomrába került. Abban minden érdekelt fél egyetért, hogy ezen változtatni kell – arról viszont eltérnek a vélemények, hogy miként.
2019. október 17. 10:03
Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) jelentései szerint ma több mint egymilliárd ember dohányzik a világon, és ez a szám – a népességnövekedési előrejelzésekre figyelemmel – 2025-ben is hasonlóan alakul majd. Tehetünk-e valamit azért, hogy a dohányzással kapcsolatos ártalmakat csökkentsük?
2019. szeptember 18. 11:39
Közös fejlesztési alapot is létrehoznak 2021-től.
2019. augusztus 5. 11:57
Az egyetem kutatóinak célja egy olyan, ipari méretben is alkalmazható megoldás kifejlesztése, amely a szén-dioxidot még azt megelőzően hasznos anyaggá alakítja, mielőtt az a levegőbe kerülne.
2019. május 15. 07:56
Novemberben.
2019. április 10. 18:33
A kép kicsit homályos, nagyon szép és történelmi jelentőségű.
2019. január 25. 20:02
A következő évszázadban a bolygó melegedése miatt sokkal nehezebben fog újratöltődni a világ talajvíz-készletének a fele, ami különösen riasztó, mert csak most kétmilliárd ember élete függ a mélyből felhozott víztől. A kutak hamar kiszáradnak, de a mélyebben meghúzódó víztömeg is károsodik, ráadásul ezek csak évezredek múlva reagálják majd le a mostani kor környezetpusztító hatásait, hogy ha esetleg sikerül visszafordítani az éghajlatváltozást, legalább a leszármazottainknak is rossz legyen.
2019. január 22. 10:51
Ho Csian-kuj kínai kutató óriási botrányt kavart tavaly, amikor bejelentette, hogy génszerkesztéssel nyúlt bele egy terhességbe. A kínai hatóságok most megerősítették, hogy egy második olyan asszony is gyereket vár, aki részt vett a programjában. És egyúttal megállapították azt is, hogy a tudós teljesen törvénytelenül járt el.
2018. december 18. 08:31
Csak lézer és némi teljesen hétköznapi, nedvszívó zselé kellett ahhoz, hogy ezredrészére kicsinyítsenek le egy szerkezetet.
2018. december 7. 08:39
A dohányosok körében magasabb a betegségben töltött életévek száma. Számos daganatos megbetegedés, szív- és érrendszeri, valamint légzőszervi betegség kialakulása köthető a dohányzáshoz. A leszokás támogatására és a megelőzés fontosságára hívják fel a figyelmet azon a decemberi rendezvényen is, amit az Országos Korányi Pulmonológiai Intézet szervez. December 8-án, a Campona bevásárlóközpontban tartanak ingyenes szénmonoxid-mérést és egészség-tanácsadást.
BÉRkalkulátor 2025
Rezsikalkulátor
KATA és átalányadózás kalkulátor
EKHO kalkulátor
Nyugdíj megtakarítás
Szabadság kalkulátor
Cafeteria kalkulátor
CSED, GYED és GYES kalkulátor
Kisvállalkozói kalkulátor
KIVA kalkulátor
Hogyan válik a fenntarthatóság napi gyakorlattá?
CSED, GYED, GYES kalkulátor
Ingatlan bérbeadási kalkulátor
Betegszabadság és Táppénz kalkulátor
Ingatlanértékesítési adókalkulátor