3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Az INA igazgatóságának három horvát tagja rendkívüli ülés összehívását kérte mellőzésük és a kőolajszármazékok eladásának visszaesése miatt - jelentette a horvát közszolgálati televízió (HRT). Az ülést kedden 15 órára hívták össze.

"Az INA egy nagy nemzeti olajtársaságból a Mol területi kirendeltségévé vált" - fogalmazott a HRT riportere a hétfő késő esti híradóban egy neve elhallgatását kérő magas rangú INA-forrásra hivatkozva, hozzátéve, hogy "a jelenlegi rendszer szerint a horvát kőolajtársaságot Áldott Zoltánon, az igazgatóság magyar elnökén keresztül Budapest irányítja". Az INA igazgatóságának horvát tagjait leginkább az az "abszurd helyzet zavarja, hogy az igazgatóság háromhetente egyszer ülésezik" - hangzott el a híradásban.

A HRT hétfőn késő este közzétette honlapján az INA igazgatósága három horvát tagjának a rendkívüli ülés összehívására vonatkozó követelését is. A szeptember hetedikei keltezésű 10 oldalas dokumentumban részletesen felsorolják kifogásaikat és azok indoklását. A horvát televízió tudósítója a híradásban sokkoló részletként emelte ki a dokumentumból azt, hogy az INA 3 milliárd dollár értékű teljes kőolajbeszerzése felett egyetlen ügyvezető igazgató rendelkezik, továbbá azt, hogy "minden beruházáshoz Budapest áldására van szükség".

A horvát igazgatósági tagokat zavarják az igazgatóságon belüli viszonyok is: habár az INA igazgatóságának három magyar és három horvát tagja van, Áldott Zoltán elnöki szavazata a döntő, így a magyarok gyakran leszavazzák a horvátokat. Ez történt akkor is, amikor a vállalat legérzékenyebb részeinek vezetőit kellett kiválasztani - hangzott el a HRT tudósításában - hozzátéve, hogy mindez tükröződik az INA első félévi rossz eredményében: 2012 első hat hónapjában a kőolajszármazékok eladása 16, a kőolaj-feldolgozás pedig 14 százalékkal esett vissza a HRT szerint.

A híradóban megszólaló Marijan Hanzekovic horvát ügyvéd szerint az INA jelenlegi igazgatási modellje nem felel meg a horvát törvényeknek, mert megfosztja a horvát igazgatósági tagokat jogköreiktől, miközben felelősségük továbbra is fennáll.

Az INA és a Mol közötti viszonyt beárnyékolja az Ivo Sanader, volt horvát miniszterelnök ellen folyó per, melynek kapcsán Hernádi Zsoltot, a Mol-elnökvezérigazgatóját azzal vádolták meg, hogy 10 millió euróval vesztegette meg a miniszterelnököt, azért, hogy a Mol irányító helyzetbe kerüljön az INA-ban. Ezért a megoldás kulcsa a Snader ügyben meghozandó ítélet lesz, amely hamarosan várható - állapítja meg a Vecernji list horvát napilap keddi számában.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!